Nejvíc, vždy po devíti osobách, bylo zadrženo v České republice a ve Francii, sedm lidí zatkli policisté na Slovensku a v Litvě. Další osoby byly zadrženy ještě v Lotyšsku, Polsku, Německu, Španělsku, Norsku a Americe. Na akci se v Česku podílela Národní protidrogová centrála kriminální policie a liberecká pobočka Krajského státního zastupitelství Ústí nad Labem.

Akce byla výsledkem dlouhodobé spolupráce napříč státy i kontinenty. Podle Europolu všichni zatčení patří k jedné z nejnebezpečnějších zločineckých skupin v Evropské unii. „Realizace předmětné trestní věci se uskutečnila na základě dlouhodobé mezinárodní spolupráce orgánů činných v trestním řízení,“ potvrdila liberecká státní zástupkyně Petra Pazderková.

Zdroj: Youtube

Devět osob je ve vazbě v Česku. „Proti osobám obviněným na území České republiky se povede trestní řízení v České republice. S ohledem na začátek vyšetřování k věci nebudeme poskytovat žádné další informace,“ uvedla dále státní zástupkyně Pazderková.

Komplexní vyšetřování vede litevská generální prokuratura společně ve spolupráci s kriminalisty ze zapojených zemí a pod koordinací Europolu a Eurojustu. Během vyšetřování bylo zajištěno velké množství různých nelegálních drog, jako je kokain, hašiš, konopí a metamfetamin. Předpokládá se, že zločinecká síť je napojena na velké organizace obchodující s drogami mimo Evropskou unii. Její členové se dokázali rychle přizpůsobovat aktuální situaci, používali různé metody i cesty pro pašování drog. Ty byly objeveny na plavidlech i v automobilech, v různých důmyslných úkrytech. Síť dealerů byla natolik zorganizovaná, že dokázala kontrolovat celou cestu zásilek od výroby až ke konečnému uživateli.

Ilustrační foto
Bezpečný region? Mordů v Libereckém kraji je oproti zbytku republiky méně

„Akce je výsledkem příkladné a vynikající spolupráce mezi soudy a orgány činnými v trestním řízení s proaktivní podporou Eurojustu a Europolu. To umožnilo dlouhodobé monitorování a dobře připravenou operaci, která současně srazila několik propojených skupin organizovaného zločinu zapojených do rozsáhlého obchodu s drogami,“ uvedla k zadržení členů skupiny místopředsedkyně Eurojustu a národní členka za Litvu Margarita Sniutyte-Daugeliene.

Ředitel Centra pro závažný organizovaný zločin Europolu Jari Liukku k tomu poznamenal, že zločinci jsou dobří v přeshraniční spolupráci a operace, jako byla tato, jim ukázala, že stejně dobří dokážou být i donucovací a soudní orgány.