Své by o tom mohla vyprávět devětačtyřicetiletá žena z Českého Dubu. Nakupovala v libereckém obchodním centru Globus a přišla o kabelku. Měla ji totiž odloženou na nákupním vozíku a zloději tak dala nádhernou příležitost, která samozřejmě nezůstala nevyužita.
„Žena přišla o osobní doklady, peníze, platební kartu a brýle. Ještě větší beznaděj ženu zachvátila, když zjistila, že zloděj na odcizenou kartu třikrát vybral peníze z bankomatu,“ popsala mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Okradená tak přišla o dvanáct a půl tisíce korun. „Spoustu sil bude ženu navíc stát snaha zařídit si nové doklady a především strávit lidskou hamižnost,“ prohlásila Knopová.

Pachatel se dopustil krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku, za což mu hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až na dva roky.

Podle policistů musí být základním pravidlem bezpečného chování ostražitost. „Občané si musí své kapsy, nákupní tašky a kabelky dobře střežit. Ženy by měly nosit kabelku vpředu a pro jistotu držet ruku na zapínání, zejména při jízdě v prostředcích MHD. Pánové by v žádném případě neměli nosit peněženky v zadních kapsách kalhot,“ radí lidem policejní odbornice Lucie Polanská.

Peníze a doklady oddělit

Podle ní je lepší doklady a peníze nosit odděleně, ideální volbou je pořízení kabelky s několika vnitřními uzavíratelnými kapsami. Dalším nešvarem bývá mobilní telefon zavěšený u pasu. Bezpečí pro mobil představuje pouze pevné pouzdro vpředu na opasku, náprsní kapsa nebo dno tašky či kabelky.

Zloději se také často specializují na krádeže platebních karet, když si před tím nenápadně prohlédnou, jaký má karta PIN. „Proto doporučujeme se vždy přesvědčit, zda nás při zadávání PINu někdo nesleduje,“ dodala Polanská.