„Je až s podivem, kolik lidí si při nakupování odloží kabelku do nákupního vozíku a ten, byť na krátkou dobu, pustí z dohledu,“ uvedla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková s tím, že lidé jsou tak zaujati nakupováním a výběrem zboží, že ani nepostřehnou, kdy byli okradeni.

K větší obezřetnosti přitom nabádají v nákupních centrech i sami zaměstnanci svými výzvami prostřednictvím místních rozhlasů. Podle policie by lidé měli předvídat, že ne každý je poctivý a že odložená taška či kabelka je pro někoho velkou výzvou. „Tyto krádeže jsou z našeho pohledu zbytečné a lepším hlídání svých věcí lze mnohým případům předejít,“ doplnila Vlasta Suchánková.

Anonymita nákupních center a zákazníci zabraní do výběru zboží jsou přímo ideálním terčem nepoctivců, kteří čekají pouze na svou příležitost. A tu jim bohužel mnohdy sami poškození nabízejí s nejlepším komfortem.

Dalším rizikovým místem jsou prostředky městské hromadné dopravy – tramvaje a autobusy. Někteří z poškozených rovněž uvádějí, že byli okradeni například při cestě rušnou ulicí v centru města, ale nedokáží přesně odhadnout a uvědomit si, kde. Způsoby, jakými jsou lidé okrádáni, jsou zkrátka pořád stejné, stejně jako místa, kde k nim dochází. „I přes neustálá varování policie lidé nebezpečí kapesních krádeží stále podceňují a jsou v opravdu krátkém okamžiku okradeni,“ konstatovala Vlasta Suchánková.