Ten je obviněn z přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvodu a zkreslování údajů v hospodaření. Na programu byl výslech řady svědků, mimo jiné krajského radního pro dopravu Martina Seppa, který vysvětloval, jak to bylo s jeho závažným dopravním přestupkem nebo tiskové mluvčí krajské policie Vlasty Suchánkové, jejíž manžel dostával podivné sms zprávy o jejím vztahu k tehdejšímu řediteli. Dvořák měl poté čísla lustrovat.

Sledovaná kauza má za sebou další dějství. U soudu totiž vypovídal krajský náměstek pro dopravu a také městský zastupitel Martin Sepp. Toho na silvestra roku 2008 zastavila dopravní policie, když v obci Arnoltice na Frýdlantsku překročil povolenou rychlost o více než čtyřicet kilometrů. Dvořák měl poté podle obžaloby ve spolupráci s vedoucím dopravního inspektorátu Miroslavem Valáškem věc zamést pod stůl.

Sepp Dvořákovi poté, co jej zastavila policie, psal sms zprávu, ve které mu líčil, že jej změřil radar. „Připadalo mi to vtipný, pár dní před tím jsme se bavili o tom, že by policie měla více měřit. Bylo to ode mne neuvážené,“ kál se náměstek.

Dvořák poté Valáška zaúkoloval, aby se o případ postaral. „Byl silvestr, myslel jsem, že je to sranda, řekl jsem Valáškovi, aby to zařídil, a dál na to nemyslel,“ zopakoval Dvořák u soudu. Valášek ale okamžitě volal policistovi, který Seppa zastavil. „Řekl mi, abych ten přestupek dál neřešil, a co již mám, abych zničil,“ vypověděl policista.

Pár dní poté policejní odposlechy zaznamenaly zajímavý hovor mezi Seppem a Dvořákem. „Čau, hele, nebav se o tom do telefonu, mam už to u sebe. Bude to v pořádku,“ říká na nahrávce Dvořák. „Super, jsi zlato,“ odpovídá Sepp. Podle nahrávaných mužů se ale jedná o blíže nespecifikované fotografie ze soukromé akce, které Sepp po Dvořákovi chtěl.

I když policista dokumenty o přestupku zničil, náměstka přesto vyfotil radar. Snímek policista smazat nemohl, ale ani nemusel. Z fotografie totiž nelze přečíst registrační značka vozidla, podle výpovědi policisty ji nejspíše ozářilo slunce.

O řidičák přišel

Přestupek se ale nakonec přece jen vyšetřil a Sepp o řidičský průkaz přišel. Policisté se detaily dozvěděli ze spisu státního zástupce, který případ začal vyšetřovat. Náměstek nakonec nemohl řídit šest měsíců a zaplatil pokutu osm tisíc korun. U soudu navíc zazněly i další dopravní přestupky náměstka pro dopravu. Vysokou rychlostí projížděl například Moravskými Budějovicemi, dříve jej policisté kvůli rychlosti zastavili i na Frýdlantsku.

„Měl jsem s tím morální problém, nechtěl jsem to ventilovat před podřízenými. Ale jako důvod pro odstoupení jsem to neviděl,“ uvedl Sepp. U soudu vypovídala také krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Jejímu manželovi někdo posílal desítky sms zpráv o poměru Suchánkové s Dvořákem. „Je to nesmysl, zničilo to profesní život manžela a částečně i osobní život rodině,“ řekla.

„Čau, hele, nebav se o tom do telefonu, mám už to u sebe. Bude to v pořádku.“ Miroslav Dvořák
„Super, jsi zlato.“ Martin Sepp

Dvořák měl čísla, ze kterých sms zprávy chodily, lustrovat. Podle obžaloby to zadal dalšímu obžalovanému, bývalému šéfovi kriminálky Miroslavu Kučerovi, který měl čísla prověřit ve spojitosti s krádežemi aut. Hlavní líčení pokračuje výslechy v pátek.