Po počátečních obavách, že by se mohl opakovat scénář ze srpna, kdy bylo líčení odročeno pro údajnou bolest zad a hlavy obžalovaného, bylo lékařsky doloženo, že je Barták schopen se soudu zúčastnit. „Necítím se dobře, ale poslouchat můžu," uvedl obžalovaný.

Plánoval zabít kněze i advokáta?

Barták, který si v rýnovické věznici odpykává dvanáctiletý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek, je obžalován z plánování vraždy nesourodé trojice, tvořené bývalým šéfem vojenské tajné služby Andorem Šándorem, advokátem Oldřichem Choděrou a pravoslavným knězem Eugenem Freimannem.
Jako první dnes vystoupil u soudu kriminalista z pražského oddělení vražd Josef Mareš, na kterého se přes prostředníka obrátil hlavní svědek případu, jenž nechce být jmenován.

Jedná se o Bartákova spoluvězně, recidivistu s dlouhým záznamem v trestním rejstříku, jehož hodnověrnost obhajoba zpochybňuje.
Jedním z hlavních důkazů je nahrávka usvědčující Bartáka z plánování vražd, kterou se svědkovi podařilo pořídit za nejasných okolností přímo ve vězení. Ani Mareš, jenž nahrávku obdržel jako první, nedokázal objasnit, jak k tomu mohlo dojít. Navíc nebyl schopen odpovědět na některé otázky obhajoby.
„Jsem citlivý," uvedl Barták.

Dalšími vypovídajícími byli znalci, jež měli za úkol posoudit osobnost hlavního svědka. Kvůli dopracování posudků však bylo líčení odročeno na leden, kdy by už mohl padnout rozsudek.

Před soudem rovněž zazněl psychologický posudek Jaroslava Bartáka, jehož autorem je primář bohnické nemocnice Jiří Švarc. Podle něj trpí Barták disociální poruchou osobnosti, proti čemuž se obžalovaný ohradil. „Netrpím nedostatkem empatie, jsem citlivý," uvedl, čímž vzhledem ke své minulosti některé přítomné pobavil.
Kauzu Jaroslava Bartáka, jež otřásla celou republikou, odstartovalo doznání jedné z jeho asistentek, kterou měl fyzicky týrat, sexuálně napadat a psychicky vydírat při pracovním pobytu na Filipínách.

Postupně začaly vypovídat také další jeho asistentky. V roce 2012 byl zahájen soud, kdy byl Barták obžalován z osmi závažných trestných činů, především za útoky sexuálního charakteru. V roce 2013 byl odsouzen a ještě ten rok nahlásil jeden z jeho spoluvězňů, že Barták plánuje vraždu tří mužů, vydírání a útěk za hranice.