Hned několik úspěšných zásahů mají za sebou liberečtí celníci. Během jednoho týdne se jim podařilo překazit dva případy nelegální přepravy drog v blízkosti polských hranic u Hrádku nad Nisou. Konkrétně se jednalo o 208 g metamfetaminu a 3,06 kg léku Cirrus, který se používá pro výrobu pervitinu. Celníci zachytili také větší množství nezdaněných tabákových výrobků. Informoval o tom mluvčí Celního úřadu pro Liberecký kraj Martin Stočes.

V prvním případě kontrolovala hlídka mobilního dohledu libereckých celníků osobní vozidlo s českou poznávací značkou, které přejelo v Hrádku nad Nisou státní hranici s Polskem. „Posádku vozidla tvořili tři občané České republiky. Při prohlídce tašky, která se ve vozidle nacházela, na celníky z papírového obalu vypadl zatahovací sáček obsahující bílou krystalickou látku. Jednalo se o metamfetamin o celkové hmotnosti 208 gramů,“ popsal zásah Stočes.

Jen o několik hodin později si celníci vytipovali ke kontrole další vozidlo s českou registrační značkou, ve kterém cestovali dva muži ve věku 38 a 43 let. „Při ní našli na zadních sedadlech pod bundou igelitovou tašku, ve které se nacházel igelitový zatahovací sáček s tabletami bílé barvy a typickým „O“ na tabletě. Podle zkušeností hlídky se jednalo o tablety léku Cirrus, který obsahuje 120 mg účinné látky hydrochloridu pseudoefedrinu v jedné tabletě, což později potvrdil test provedený Ramanovým spektrometrem,“ vysvětlil Stočes.

Z nalezeného množství 3,06 kg, které přibližně odpovídá osmi tisícům kusů tablet, by se podle něj dalo nelegálně vyrobit při 80 % isolaci 566 gramů psychotropní látky metamfetamin, známé též jako pervitin.

Podle starosty Hrádku nad Nisou Josefa Horinky jsou drogy v pohraničí velkým problémem. „Hrádek je na drogové cestě z Polska do Čech. Většinou se přes hranice vozí tabletky používané k výrobě pervitinu, které jsou v Polsku volně prodejné. Právě proto se v oblasti pohybují hlídky celníků,“ řekl Deníku Horinka.

Stejně tak je s pohraničím spojený obchod s cigaretami. Po otevření hranic a zrušení hraničních kontrol jsou v regionu vidět cedule nabízející prodej tabákových výrobků. Jejich nelegální převoz odhalili liberečtí celníci naposledy o víkendu při namátkové kontrole na hranicích s Polskem. Podařilo se jim odhalit a zabavit cigarety a tabák, kterým chyběl kolek.

„Hlídka zastavila na komunikaci I/35 osobní vozidlo Škoda Fabia, ve kterém cestovali muž a žena. Při kontrole vozidla pak našla 2 jutové pytle obsahující tabák ke kouření a 3 papírové krabice s kartony cigaret různých značek. Celkem celníci zajistili ve vozidle téměř 30 kg tabáku ke kouření a 126 kartonů (25 200 kusů) cigaret, vše neznačené platnou tabákovou nálepkou v České republice,“ uvedl Stočes.

Muž, který se přihlásil k vlastnictví tabákových výrobků, neměl nákupní ani povinné doklady prokazující zdanění podle zákona o spotřebních daních. Celníci tak zabránili úniku na spotřební dani ve výši necelých 150 000 korun. Daň bude muset muž nyní celnímu úřadu uhradit a o cigarety a tabák přijde. Podle mluvčího celníků hrozí muži trestní stíhání nebo pokuta až do výše jednoho milionu korun.