Proč uprchlík zamířil zrovna do Jablonce, zatím není jasné, ale pracovníci vězeňské služby na něj byli připraveni. „Podali jsme informaci, že se pravděpodobně bude pohybovat v Jablonci a ve spolupráci s policií se ho tam skutečně podařilo vypátrat,“ řekla Deníku mluvčí věznice ve Stráži pod Ralskem Věra Ješetová.

Uprchlíkovi se ale zpátky nechtělo a hned jak si všiml svých pronásledovatelů, se vydal na útěk. Při tom nedával pozor a na silnici v ulici Budovatelů vběhl pod kola projíždějící Škody Felicie.

„Záchranáři ho s povrchovým poraněním ramene, paže a nohy převezli na chirurgickou ambulanci jablonecké nemocnice,“ konstatovala mluvčí krajských záchranářů Lenka Markovičová. Hned po ošetření uprchlík putoval zpátky do cely.

Do zásahu v centru města se zapojili i strážníci městské policie, kteří vše sledovali na kamerách.

O tom, jaký trest čeká uprchlého vězně, rozhodne soud. Podle Věry Ješetové měl muž ze zhruba ročního trestu odnětí svobody odsezené čtyři měsíce a z toho jeden měsíc pracoval. Podle dosavadního šetření útěk neplánoval. „Pravděpodobně šlo o zkratové jednání,“ říká mluvčí strážské věznice.

O tom, kteří vězni mohou pracovat mimo věznici, rozhoduje speciální komise a samozřejmě je to možné jen v případech, kdy dotyčný není nebezpečný. Na samotných pracovištích pak vězni mají volnost. „Nestřežením se jim prokazuje důvěra,“ říká Věra Ješetová s tím, že případy útěků jsou výjimečné. „Z naší věznice míří na externí pracoviště denně na dvě stovky vězňů a za poslední rok utekl jeden,“ uzavírá mluvčí strážské věznice.