Není nic příjemného, když po několika měsících navštívíte svou chatu a zjistíte, že v ní zimu strávil nezvaný host nebo že vám během vaší nepřítomnosti zmizelo vybavení. Naposledy se takto divil majitel chalupy v obci Srbská u Horní Řasnice. Stačily tři dny a z chalupy někdo ukradl horská kola, vzduchovky, porcelán a další drobnosti.

UKRADL I FOTKY

„Škoda se zatím pohybuje kolem sto padesáti tisíc, ale není vyloučeno, že může být i vyšší," potvrdila krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová s tím, že pro majitele domku vznikla nenahraditelná ztráta především odcizením osobních fotografií.

K vloupání došlo na konci října a majiteli chalupy nepomohlo ani to, že měl v oknech kovové mříže. „Pachatel je překonal a vlezl dovnitř. Ukradl, co se dalo," okomentovala dále policejní mluvčí a upozornila, že se v této oblasti nejedná o ojedinělou záležitost. „Další rekreační objekt navštívil neznámý pachatel o pár dní dříve v Dolní Řasnici," upřesnila dále Šrýtrová.

HODIL SE TRAKTOR I PRÁDELNÍK

Zde se vloupal zloděj nejprve do stodoly, kde se zmocnil zahradního traktůrku, a potom se vydal i do přilehlého stavení. „Odnesl si elektrickou sekačku, motorovou pilu, starožitný prádelník a zrcadlo a nepohrdl ani alkoholem," vyjmenovala Šrýtrová. Škoda je tentokrát menší, i tak se ale jedná o nezanedbatelnou částku šedesát tisíc. Policie varuje, aby lidé nenechávali v chatkách nebo chalupách cenné předměty nebo elektroniku.

„Loni jsme řešili na Liberecku čtyřicet pět případů, za letošek do konce října dvacet čtyři," poznamenala mluvčí krajské policie Dagmar Sochorová.

Řada lidí však vykradení chatky v zahradní kolonii nebo chalupy ani nenahlásí. Paní Heleně se ztratila ze zahradního domku v kolonii ve Stráži nad Nisou malá lednička a drobnější vybavení. „Asi vím, kdo mě vykradl, řešit to ale nebudu. Taky si ale do chatky, kam jezdím jen jednou za týden v sezóně, nic dalšího pořizovat nebudu," vysvětlila paní Helena.

PROZRADIL HO HLAD

Pozor na nežádoucí návštěvníky by si podle policie měli dát majitelé rekreačních objektů zvlášť v zimním období. Mnohdy v nich totiž nalézají útočiště i lidé bez domova, kteří se zde schovávají před chladem. „Měli jsme případ, kdy jsme bezdomovce objevili, protože si v zahradní chatce začal vařit a prozradil ho kouř," připomněla Šrýtrová.

Policie tak radí, aby se majitelé na tyto nezvané návštěvy připravili například kvalitním zabezpečovacím systémem. Neškodí také v době, kdy je sníh, jej kolem chatek čas od času odházet, aby vzniklo zdání, že je někdo navštěvuje.