„Pětatřicetiletý muž z Chrastavy po předchozí návštěvě jedné z restaurací nasedl večer do auta a jel domů. Viděli ho ale policisté a z důvodu podezření, že řídí opilý, za ním jeli. Zkontrolovali ho v době, kdy vystupoval z auta z místa řidiče,“ začíná vyprávění Vlasta Suchánková, tisková mluvčí liberecké policie.

Jak dále incident popsala, policejní hlídka ho vyzvala k předložení dokladů potřebných k řízení vozu a osobní doklady. „Muž ale reagoval agresivně, začal policistům hrubě nadávat a fyzicky napadl zakročující policistku. Její kolega ihned reagoval a muže, který stále kladl odpor, zpacifikoval a přiložil mu pouta. I při tomto zákroku policistce vulgárně nadával a policistovi vyhrožoval zabitím,“ zdůraznila tisková mluvčí. Navíc se zjistilo, že podezření hlídky, že se muž před jízdou posilnil alkoholem, bylo oprávněné a na místě.

Měl skoro dvě promile

Při orientační dechové zkoušce totiž nadýchal bezmála dvě promile alkoholu. Po propuštění z cely mu pak policejní komisař sdělil obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, a dále pak z útoku na veřejného činitele. „Policistka, kterou podnapilý muž napadl, musela vyhledat lékařské ošetření a nyní je v pracovní neschopnosti. Útočník jí způsobil pohmožděniny na krku,“ popsala následky agresivního mužova počínání Vlasta Suchánková.

Sever Čech je na tom nejhůře

Obdobné počínání opilců není v Libereckém kraji výjimkou. Dvacet procent všech útoků na policisty, které se odehrály od začátku roku do konce září na území České republiky, mělo své dějiště na severu Čech. Liberecký kraj nezůstává oproti ostatním částem severu pozadu. Z celkových 84 na severu jich připadá na Liberecký kraj 15. To jsou ovšem data o měsíc starší, protože liberecká policie prozatím novější nemá k dispozici. „Nejčastěji se pak konkrétně v Liberci s fyzickým napadáním setkávají policisté při řešení různých potyček, patří sem i řidiči, kteří nezastaví na znamení policistů, najíždějí na ně a při dopadení se je snaží napadnout. Významnou roli hraje při těchto napadeních také alkohol útočníků,“ vysvětluje Suchánková.

Mají policisté strach?

A co na to samotní policisté? Bojí se útoků? „Já se nebojím, máme slušné základy, jak útočníky zpacifikovat, a navíc sloužíme ve dvou. Pokud je útočník opilý natolik, že ztrácí stabilitu, pak je to hračka. Ovšem kdybychom sloužili v jednom, asi bychom to tak jednoduché neměli a navíc by si útočníci více troufali,“ myslí si policista Petr z Liberce. Jak uvádí statistiky ministerstva vnitra, ve 3. čtvrtletí letošního roku vzrostl počet útoků na příslušníky oproti stejnému období roku 2008 o 8,5 procent. Ze statistického hlediska je významný především nárůst útoků v červenci, kdy se zvýšil jejich počet o téměř 90 procent oproti stejnému měsíci roku 2008. „I my samotní policisté vnímáme, že útoky jsou četnější a hlavně že narůstá zároveň agresivita opilých útočníků,“ souhlasí policista Petr.