Dva z šestice policistů z ústeckého obvodního policejního oddělení Ústí n. L. – město ukazují fotografie a vzpomínají na úspěšný zátah.

Dva týdny sledování

„Delší dobu  docházelo k nárůstu vykrádání sklepů a společných prostor v bytových domech především na Klíši, ale také v Trmicích, Chabařovicích a na Střekově. Jeden 
z kolegů se dozvěděl asi před dvěma týdny důležitou informaci. Potom během čtrnácti dnů šestičlenný tým sledoval nové stopy. Měli jsme na mušce několik podezřelých. Vyklubali se z nich zloději a také jsme identifikovali muže, který vykupoval kradené věci.

Pokud vás zloději okradli, podívejte se na policejním webu na více než sedmdesát fotografií zadržených věcí.

Zátah jsme provedli v den, kdy s další várkou kradených věcí chtěl odjet za burzu použitých věcí do Prahy," vzpomíná mladý policista. Jeho kolega dodává, že sledovali podezřelé i v noci, protože zloději byli na svých zlodějských výpravách doslova ve dne 
v noci.

Velkoobchodník

Čtyřiačtyřicetiletý muž byl smutný, že ze vteřiny na vteřinu skončil jeho velkoobchod s použitým a zároveň kradeným zbožím. Po zadržení policisty si povzdech, že ve věcech, které mu policie zabavila, „utopil" všechny peníze, které měl.

Vykupoval ve dne v noci kradené věci. Vůbec mu nevadilo, že od zloděje koupil jízdní kola ve dvě hodiny v noci. Proč by je v noci nekoupil, když za jízdní kolo v hodnotě 10 000 Kč zloději zaplatil pár stovek, maximálně pětistovku. Výjimkou bylo kolo v hodnotě 25 000 Kč, protože zloději dal 1 000 Kč.

Velkoobchod kvetl. Jedna jízda do Prahy znamenala tisíce korun zisku. Policisté vědí o dvou cestách na burzu 
v Praze, kdy si přivezl velkoobchodník v jednom případě         9 000 Kč a v druhém 13 000 Kč.

„Když policisté překupníka zadrželi, měl plné auto věcí a doslova přeplněný přívěsný vozík. V ten den ale neodvážel do Prahy ukradené dětské kočárky, protože ty chtěl odvézt až za týden. Měl je všechny prodat jedné paní, které měla zájem o větší dodávku dětských kočárků. Prozatím jsme zabavili 72 věcí a škoda je předběžně odhadnuta na 100 000 korun," dodala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Velkoobchodníkovi s kradeným zbožím hrozí až pětileté vězení.

Kradli za almužnu

Policisté zadrželi prozatím šest osob, ale jejich celkový počet se může během pár dnů vyšplhat až k desítce pachatelů. Podezřelé spojuje jejich láska k drogám. Zadržení muži jsou různého stáří. Jeden se např. narodil v roce 1987, jiný v roce 1967.

Kradli pilně, protože potřebovali peníze na drogu, a za kradené věci dostávali jenom pár stokorun.

Překupník byl naopak spokojený. Zlodějský velkoobchod s jízdními koly pro zloděje znamenal zisk pár stovek za jedno kolo, ale velkoobchodník kolo za 10 000 Kč prodal na burze v Praze za 1 000 Kč. Pokud jízdní kolo stálo kolem 25 000 Kč, na burze by za ně dostal sotva 4 000 Kč.

Zlodějíčci potřebovali peníze na drogu. Museli proto nakrást co nejvíce, kradli všechno: hadice na kropení, krumpáč, zahradní vybavení, dětské kočárky, ukořistili také jednu minimotorku, kromě jízdních kol také lyže a vybavení pro zimní sporty.

Poznal své lyže

Došlo i k úsměvné situaci. Policejní služebna obvodního oddělení Ústí n. L. – město se změnila během několika hodin ve velké vetešnictví. Při prohlížení zadržených věcí jeden z policistů poznal své lyže. Měl je uloženy u svého kamaráda, a toho vykradli. Teď se 
s lyžemi opět shledal.

Někteří okradení občané již věci, o které přišli, identifikovali, ale ještě policistům zbývají desítky ukradených věcí, u kterých je hledán původní majitel.

„Na policejním webu ústeckého krajského ředitelství policie budou zveřejněny fotografie odcizených věcí, které potřebujeme identifikovat," dodala Hyšplerová.

Jeli z kopce

Nejen, že od okamžiku zadržení půjde budoucnost zlodějů a velkoobchodníka s kradenými věcmi „z kopce". Samotní zloději i předtím jezdili rádi z kopce. Velmi mnoho věcí ukradli v ústecké čtvrti Klíše. Vybrali sklep, sedli na ukradené kolo a sjeli z kopce, protože překupník bydlel ve spodní části Klíše poblíž vysokoškolských kolejí.

„Zloději se ani nezpotili, protože během pár minut sjeli z kopce, a ihned kradené věci prodali. Jednou si ale objednali překupníka, aby přijel za nimi do Chabařovic, protože přece jenom to bylo daleko. Měli pro něho jízdní kolo a křovinořez.

Uviděl krumpáč

Policisté popisující zátah na zloděje a s úsměvem vzpomínají na jeden díl televizního seriálu Malý pitaval z velkého města. Jako v seriálu platilo, že ukázaná platí:

Jeden zadržený muž tvrdil, že před třemi roky vyšel z vězení, a již nezlobí. Jenže jeden z mladých kriminalistů před něho mlčky postavit krumpáč. O krumpáči policisté věděli, že den předtím ho vyslýchaný muž ukradl.

„Aniž jsme mu řekli jediné slovo, podíval se na krumpáč, pochopil, že jsme ho nezadrželi náhodou, a začal zpívat," vzpomíná na přiznání jednoho hříšníka mladý ústecký policista.