„Cílem akce bylo eliminovat zdroje dovozu prekurzorů nezbytných pro výrobu metamfetaminu, samotnou výrobu této drogy a její následnou distribuci jak mezi uživatele, tak mezi další nižší články, které byly zapojené do složitého řetězce drogové scény,“ informoval mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský. 

Hlavním drogovým podhoubím bylo Frýdlantsko, kde kriminalisté provedli hned několik domovních prohlídek. Právě Frýdlantskému výběžku věnuje krajský TOXI tým pozornost. „Letos jsme spolu s našimi kolegy ze Služby kriminální policie a vyšetřování objasnili v Libereckém kraji celkem 133 případů, z toho 9 případů právě ve výběžku,“ uvedl vedoucí speciální skupiny kriminalistů Pavel Folprecht. 

Kriminalisté během akce zadrželi celkem šest lidí, pět z nich bylo obviněno z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Zatímco dva obvinění jsou vyšetřování na svobodě, zbylí tři pobývají ve vazbě. „ V případě uznání viny jim může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let,“ dodal Robovský. 

Video ze zadržení osob

Zdroj: Youtube

Podezřelé osoby, které úmyslně přispívaly k fungování organizované skupiny zabývající se dovozem léků s obsahem pseudoefedrinu a dalších prekurzorů, které jsou potřebné pro výrobu drogy metamfetaminu a následné distribuce této drogy, léčiv a prekurzorů, ale i chemikálií nepostradatelných pro výrobu pervitinu, měly jasně stanovené role. Kromě kurýrů, kteří doručovali výsledný produkt mezi uživatele, byli ve skupině výrobci, zprostředkovatelé nákupu a prodeje, ale také informátoři, kteří dohlíželi na to, aby v místech výroby nedocházelo k nenadálým situacím.

Skupina během svého působení mohla vyrobit několik kilogramů pervitinu a dále pak rozdistribuovala tablety s obsahem pseudoefedrinu v řádech desítek kilogramů. V případě prodeje jednoho kilogramu metamfetaminu může zisk činit 300 až 400 tisíc korun. Během samotného zátahu policisté zajistili 200 tisíc korun v hotovosti, osobní automobil, kompletní laboratoř na výrobu metamfetaminu a na 320 gramů samotné drogy. „Vzhledem k přesahu této zvlášť závažné trestné činnosti do sousedního Polska se nám u takto složitých případů osvědčila spolupráce s polským policejním orgánem již v minulosti“, podotkl Folprecht. 

V rámci drogové kriminality se polští speciálové z CBŚP v Kaliszi zabývají bojem proti organizovaným zločineckým skupinám, které jsou zapojeny do výroby a obchodování s omamnými a psychotropními látkami, nejen na území vlastního státu, ale také ve spolupráci s dalšími jednotkami na mezinárodní úrovni.