„Právě na začátku školního roku, kdy děti zasedají po prázdninách do školních lavic a dospělí se po dovolených vrací do rušného silničního provozu měst, připomněli policisté všem chodcům, jak správně přecházet vozovku i skutečnost, že chodci mají také určitá práva a povinnosti,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Při preventivní akci Zebra se proto policisté zaměřili na kontrolu dodržování pravidel pro přecházení pozemních komunikací, na odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce.

Na bezpečnost školáků dohlíželi v první školní den také liberečtí městští policisté. Strážníci byli na přechodech u Základní školy Broumovská, na sídlišti Kunratická, u Základní školy U soudu, Základní školy Vrchlického, v ulici Šamánkova a mnoha dalších. „Akce se účastnilo i 6 okrskářů městské policie ve svých okrscích,“ konstatovala mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková. Ta hodnotí chování řidičů na jedničku. „Řidiči si byli vědomi nárůstu dětí ve městech a jejich pohybu na přechodech,“ doplnila Daniela Bušková.

Chodci jsou přitom často díky své nepozornosti oběťmi dopravních nehod. Jen v loňském roce severočeští policisté šetřili dvě stě čtrnáct dopravních havárií, které zapříčinili chodci. Šest z nich přitom skončilo s úrazy neslučitelnými se životem. „Smutné je, že nejčastější skupinou, která tyto nehody způsobuje, jsou právě děti do patnácti let,“ dodala policejní mluvčí. Podle ní v loňském roce zavinilo dopravní kolize na území severních Čech více než sto dětí.