Veronika Beranová z ústecké policie varuje, aby se lidé těmto pochybným nákupům léků vyhnuli. „Jde o lék na lékařský předpis. Proto nákup Adipexu přes internet je nebezpečným hazardem,“ zdůraznila Beranová.

Adipex retard obsahuje látku, která může snižovat chuť k jídlu a podporovat přednostní využití tuků jako zdroje energie. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří nespavost, člověk je podrážděnější, má sucho v ústech, objevuje se srdeční tachykardie, může ovlivnit i krevní tlak.

Právě proto, že je těžko dostupný díky předpisu a dobrý lékař ho jen tak leckomu nepředepíše, je vyhledávaným zbožím na černém trhu.
Roudnický lékárník a soudní znalec Josef Bakeš varuje před internetovou koupí. Vzhledem k častějšímu výskytu nežádoucích účinků byl lék ve státech EU stažen z trhu. V ČR se již jenom doprodává, rakouský výrobce jeho výrobu zastavil.

„U internetového prodeje hrozí nebezpečí, že bude zákazník okraden, přijde mu na dobírku něco úplně jiného nebo dostane náhražku, která může způsobit zdravotní potíže. Kromě toho jde o nepovolenou reklamu a porušení zákona o léčivech, kdy pokuta může při internetovém prodeji léků na lékařský předpis dosáhnout půl milionu až 5 milionů korun. Kromě toho případ od případu mohou policisté zjistit, že jde o neoprávněné podnikání, o podvod a popřípadě i může dojít k ublížení na zdraví,“ zdůraznil Bakeš.

Objednat si Adipex retard přes internet není problém. V 10.24 hodin jsme si objednali lék internetem a v 13.30 hod. byla objednávka potvrzena. Stačilo mailem zaslat adresu pro poštovní doručení a za několik dnů by lék přišel na dobírku poštou. Bez problémů jsme využili internetové adresy zhubnes@gmail.com.

Kontakt jsme si ověřili ještě jednou tím, že jsme pozdrželi pod záminkou objednávku o několik dnů. A internetový dodavatel na to reagoval, že když budeme chtít, můžeme se ozvat. Korespondence je zadokumentována. Na internetu jsme našli v běžném vyhledávači například na adrese http:// second-hand. artinzert.cz/ostatni/ inzerat-105580- meridia-adipex/ spekulanta, který si dal inzerát: „Koupím balení Meridie, Adipexu. v jakémkoliv množství. Cenu nabídněte. Email: maluch12@ seznam.cz.“

Nabídku na dodávku léku jsme našli také například na adrese http: //www. ceskenovinky.cz/inzerce, kde Adipex petard 100 tablet za 1200 Kč s datem spotřeby listopad 2008 nabízel někdo pod jménem Petra Kovářová. Dokonce na internetové adrese http: //zdravi-deti. inzeratyzdarma.cz najdete inzerát: „ Prodám Adipex retard 15 mg , velké balení 100 tablet. Originální z lékárny, seriózní jednání. Cena 1500 Kč. Osobní předání v Praze nebo zašlu diskrétně na dobírku do 2 dnů. Email: zhubnes@gmail.com.“ Inzerát byl vložen na internetovou stránku 5. 4. 2008. Na tento inzerát jsme reagovali fiktivní objednávkou. Pro srovnání: oficiální cena tohoto léku v lékárně je 670 Kč.

Ukázka dopisování s prodejcem Adipexu

Dne 11. května 2008 10:24 hod.
Myslíte, že bych dostal od vás balíček do čtvrtka, kdy má manželka narozeniny?

Odpověď: 11.05.2008 13:30
Dobrý den, myslím, že ano…že byste ho obdržel určitě do čtvrtka, když Vám ho zítra hned odešlu. Tak mi napište adresu pro doručení zásilky. Poštovné je 100kč. Musím ho poslat zítra, ať to stihneme.

Dotaz: 21. květen 2008 7:16
Mám ještě jednu otázku. Manželka říkala také o léku Meridia. Máte ho? Je to prý stejné jako Adipex. Je v tom nějaký rozdíl?

Odpověď: 21.5. 20.40. hod.
Dobrý večer, momentálně už žádné balení nemám. Ale pokud budete chtít, určitě Vám ho seženu a mám i kamarádku, která má Meridii. Těžko říct, co je lepší, každému vyhovuje něco jiného.