Valbek sídlí v Liberci ve Vaňurově ulici u autobusového nádraží. Jak uvedl deník Právo, policisté ve Valbeku strávili celou noc z úterý na středu, stahovali data z firemních počítačů a vyslýchali vedení společnosti. Jednoho ze zaměstnanců měla přitom policie obvinit. Bližší informace ale odmítl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej říct. „Mohu pouze potvrdit, že provádíme úkony v trestním řízení, podrobnosti ale s ohledem na průběh akce nebudeme sdělovat."

Vyšetřování policistů souvisí s loňským zadáváním veřejných zakázek Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Na začátku týdne kvůli tomu policie obvinila šest lidí a prověřuje tři firmy.

Kromě Valbeku se policisté zaměřili také na společnost Sudop Group, která projektuje pro SŽDC a ústeckou firmu Strabag Rail, dříve Viamont. Policie prošetřuje čtyři podezřelé zakázky. U dvou figuruje i Valbek – u modernizace tratě Trutnov – Chlumec nad Cidlinou a úseku Ústí nad Orlicí – Choceň.

Valbek se do soutěží přihlásil, ale nevyhrál. Vše dostal Sudop Group. Policie si ale myslí, že firmy projektující pro železnice se předem domlouvají a záměrně ovlivňují průběhy veřejných soutěží. Valbek funguje na trhu už čtvrt století a patří mezi známé projekční kanceláře v Libereckém kraji. Vedení firmy se Deníku nepodařilo kontaktovat.