Zloději se chovají jak hyeny, nezastaví se před ničím. Nevadí jim, že kromě materiální škody způsobí zejména tu morální, která je nevyčíslitelná. Honba za bohatě vyzdobenými hroby květinami, svíčkami a různými věnci je pro ně silnější. Potřebují peníze, kradou vše, co jim přijde na oči jen proto, aby to mohli zpeněžit.

Zvýšený dohled nad prostory hřbitovů

Krádeže a poškozování majetku se opakují každoročně, proto se na ně připravují i policisté. „Na celém území Libereckého kraje jsme přijali řadu opatření, které budeme vykonávat již od pátku prvního listopadu," sdělila policejní mluvčí Jana Světlá. Policisté chtějí svou přítomností na hřbitovech přispět k ochraně návštěvníků a samotného majetku, dohlížet ale budou i nad zaparkovanými automobily.

V pozoru by ale měli být i ti, co chtějí na hřbitově uctít památku zesnulých a jedou tam autem. „Auto není trezor. Lidé by se měli vyvarovat ponechávání cenností, ale i zavazadel či oblečení v zaparkovaném autě. Zloději stačí k vloupání jen pár vteřin," varuje Světlá.

Nad bezpečností se kromě policistů podílí i strážníci. „Přibližně tři týdny před dušičkami procházíme jednotlivé hřbitovy, abychom zkontrolovali jejich současný stav," informovala mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková. Kontroly se provádí převážně namátkově. Jedna hlídka strážníků tak za svou směnu objede hned několik hřbitovů. „Chceme, aby se strážníci na hřbitovech objevili několikrát za den, proto se na kontrolní činnosti podílí více hlídek," upřesnila Bušková a dodala, že liberečtí strážníci mimo jiné kontrolují i hřbitov ve Frýdlantě. „Evidujeme v minulosti drobné krádeže květin a věnců. Snažíme se jim tak předejít. Zesilujeme hlídky strážníků, ale i místních policistů tak, aby se na hřbitově minimálně šestkrát za den jedna z hlídek objevila," popsal preventivní opatření starosta Frýdlantu Dan Ramzer. O něco lépe na tom jsou v nedaleké Višňové, kde mají urnový hřbitov. „S krádežemi na hřbitově jsme se zatím nesetkali, velmi dobře na něj vidím z okna," vysvětlila starostka Višňové Vladimíra Erbanová a dodala, že neví ani o krádežích v nedaleké obci Andělka.

Přítomnost policistů a strážníků lidé vítají. Zejména ale ti starší. „Oslovují nás s tím, že nás na hřbitově rádi vidí," podotkla Bušková s tím, že strážníci liberecké městské policie se s krádežemi na pietních místech dosud nesetkali. Prevence je tak velmi důležitá. Zloděje mnohdy od jejich úmyslu odradí.

Poslední případ řádění zlodějů se stal na Turnovsku v době od dvaadvacátého září do třináctého října. „Neznámý pachatel odcizil ze hřbitova u kostela sv. Matěje v Turnově náhrobní desku ze světlého mramoru za osm tisíc korun," dodala Světlá.