„Muž se ke všem skutkům doznal. Všechny krádeže měl dobře promyšlené a jako oběti si vybíral vždy starší ženy, oproti němu výrazně slabší. U nich předpokládal, že budou klást minimální odpor a v jejich silách nebude následně ho pronásledovat," uvedla Šrýtrová. Přepadeným ženám bylo od 72 do 95 let, dvě z nich musely vyhledat ošetření v nemocnici.

Muž se krádeží dopustil mezi 30. listopadem a 4. prosincem, ženy připravil o majetek za 12.000 korun. Z ramen jim strhával kabelky nebo vytrhával tašku z ruky. Ženy přišly o peníze, osobní doklady, různé písemnosti, klíče i léky. „Odcizené věci, které muž nepotřeboval, ponechával v přilehlém lesíku. Některé věci se policistům podařilo zajistit," řekla mluvčí policie.

K zadržení muže výrazně přispělo, že pravděpodobný popis pachatele měli i strážníci. Pozornost okrskáře Martina Jágra upoutal muž tím, že se bezcílně procházel zahalený v kapuci po Králově Háji.

Muž už byl před devíti lety za krádeže podmíněně potrestán soudem v České Lípě. Krádeží se nyní dopouštěl, aby uhradil své závazky. „V současné době je nezaměstnaný a má dluhy," dodala Šrýtrová.

Senioři patří mezi časté oběti trestných činů. Jen letos řešila liberecká policie skoro 40 takových případů, většinou šlo o krádeže, loupeže a podvody. Je to jeden z důvodů, proč se liberecká městská organizace Kontakt rozhodla začít seniory učit, jak reagovat v krizových situacích. Pilotní kurz sebeobrany se sedmi hodinami praktické a třemi teoretické výuky skončil v úterý, podílela se na něm policie i lektor bojového umění. Pětitýdenní kurz absolvovalo deset seniorů, z toho devět žen. Kontakt plánuje, že ročně proškolí sto seniorů. „Zatím ale nemáme peníze na pokračování. Na rok potřebujeme 150.000 korun, pokusíme se je získat v grantech," uvedl ředitel organizace Kontakt Michael Dufek.