Policejní hlídka prováděla v pátek večer činnost, která souvisela s dopravně bezpečnostní akcí. Hlídka, která je prostřednictvím článku v Libereckém deníku napadána, měla kontrolní bod v Bílém Kostele na křižovatce u samoobsluhy. Během dopravně bezpečnostní akce stavěla hlídka, řádně - dle zákona, osobní vozidlo VW Golf, jehož řidič neměl rozsvícená obrysová a potkávací světla a nebyl připoután bezpečnostním pásem.

Řidič tohoto osobního vozu vůbec nereagoval na výzvu k zastavení, kdy byl stavěn policistkou zastavovacím terčem a začal policistům ujíždět.

Řidič na žádné výzvy nereagoval a velmi bezohlednou jízdou ohrožoval i další účastníky silničního provozu. Kličkoval mezi auty, předjížděl v zatáčce, několikrát změnil prudce směr jízdy, ve dvou případech couval v protisměru. Poté se vrátil zpět do Bílého Kostela, kde zastavil před domem.

Před domem pak policista z hlídky vyzval řidiče, aby prokázal svou totožnost. Na to řidič reagoval velmi vulgárními výrazy a žádné doklady nepředložil. Policista jej dle zákona opětovně vyzval, že pokud neuposlechne výzvy, bude proti němu použito donucovacích prostředků. Ty musel policista nakonec použít, neboť řidič na žádnou z výzev nereagoval. Naopak, zvýšila se jeho agresivita a začal i policistu fyzicky napadat. Na místě řešení protiprávního jednání řidiče se začali shromažďovat lidé z okolních domů a rodinní příslušníci, kteří se chovali velmi agresivně k zakročujícím. Situace směřovala ke zmaření úkonů policejní hlídky, a proto byla povolána posila z místně příslušného obvodního oddělení.

Následně se za pomoci donucovacích prostředků podařilo řidiče, který před policisty ujížděl, odvézt na policejní oddělení k sepsání protokolu. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, při níž nadýchal 1,12 promile alkoholu.

Takto se choval řidič, který usedl za volant poté, co před jízdou pil alkohol, na výzvu policistů k zastavení nereagoval, ujížděl tím způsobem, že velmi závažně ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu, dopustil se přitom mnoha přestupků a nakonec se velmi vulgárně choval k policistům, kdy jednoho z nich i fyzicky napadl. Policista utrpěl zhmožděniny obou nohou a předloktí.

Postupy policistů i použití donucovacích prostředky byly zcela v souladu se zákonem. Policejní komisař muže obvinil z: ohrožení pod vlivem návykové látky, násilí proti úřední osobě, výtržnictví. K údajnému nepřijetí trestního oznámení policisty Obvodního oddělení v Chrastavě lze sdělit zatím to, že tuto okolnost prošetřuje Odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Vlasta Suchánková, mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje (redakčně kráceno)