„Policie stíhá v souvislosti s tímto případem třináct lidí a čtyři právnické osoby. Nevíme, zda všichni budou obžalováni," vyjádřil se státní zástupce Radim Kadlček. Kdy začne proces, není zatím jasné. Podle Kadlčka má spis padesát šanonů. „Rozhodnutí bude vypracováno v řádu měsíců," dodal státní zástupce.

Korupční aféra se táhne už od listopadu 2014 a souvisí s rekonstrukcí bývalého kostela svaté Maří Magdaleny v Liberci, kde mělo za desítky milionů vzniknout Centrum pro využití geotermální energie.

Půta od počátku tvrdí, že je nevinný. „Úplatek jsem nikdy nepřijal, ani mi ho nikdo nenabízel. Kdo mě zná, ví, že by tím u mě skončil," dodal s tím, že žádný důkaz, který by tvrzení policie podpořil, ve spisu není.

Čtěte také: Kraj chce mít zdravé zdravotnictví

Jak však uvedla ČTK, kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu měli dojít k jinému závěru. Podle vyšetřovatelů získal investor na rekonstrukci kostela dotaci 55 milionů korun, tedy téměř o polovinu víc, než by podle policie rekonstrukce reálně stála. Zbytek částky si údajně rozdělili a rozdali na úplatcích. Půta se už dříve vyjádřil, že žádné peníze ale proplaceny nebyly.

Kromě Půty byli už dříve obviněni bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci ROP Severovýchod. Klíčovým důkazem v případu mohou být odposlechy, z nichž podle ČTK údajně vyplynulo, že Půta ladil s manažerem stavebního gigantu Metrostav detaily projektu a postup rady ROP Severovýchod, která financování zakázky řešila. Půta přiznal, že se s manažery Metrostavu scházel i na nestandardních místech, konkrétně na benzinové pumpě. Jak už se dříve vyjádřil, bylo to podle něj z časových důvodů.

Krátce po vznesení podezření Půta odstoupil z funkce předsedy Starostů a nezávislých i z předsednictví Regionálního operačního programu Severovýchod.