„S čím mám být spokojený? Že chodím k soudu? To je přece ostuda každého člověka,“ vyjádřil se po předešlém rozsudku bývalý ředitel. S rozhodnutím soudu nebyl spokojený ani v úterý. „Je to deset let zkaženého života,“ sdělil. Rozsudek je pravomocný, je možné proti němu podat dovolání.

„POLOŽTE LINO, ODVEZTE PRAČKU“

Dvořák podle obžaloby požadoval po civilních zaměstnancích policie, aby vykonávali v pracovní době práce v jeho domě. Podle státního zástupce Martina Tvrdíka k tomu mělo dojít nejméně v osmi případech. Podle výpovědi svědků šlo například o odvoz stavebního materiálu z Liberce do České Lípy či pokládku linolea. K tomu měli používat policejní vozy. Dvořák se přiznal pouze v jednom případě, kdy nechal odvézt pračku své sestře do České Lípy.

Miroslav Dvořák před okresním soudem v Liberci
Bývalý policejní ředitel Miroslav Dvořák vyvázl bez trestu. Jeho vinu soud uznal

Jak vyplynulo z četby výpovědi svědků, podřízení jeho úkoly plnili, protože se báli, že přijdou o práci. To podle Dvořáka není pravda. Jeho zpochybňování výpovědi svědků ale soudce neuznal. „Vystupoval z pozice nadřízeného. Proč by to jinak dělali, kdyby jim z toho neplynuly žádné výhody?“ uvedl soudce Lukáš Korpas.

Složitá kauza libereckého policejního exředitele se vleče už od roku 2009, kdy jej policejní inspekce zatkla přímo v budově policejního ředitelství. V roce 2011 byl na základě odposlechů obžalován z šesti skutků a soud rozdělil jeho případ na dvě části. V jedné z nich odešel v roce 2015 od soudu se souhrnným trestem dvou let vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Poté, co Nejvyšší soud tento rozsudek zrušil, zůstal v platnosti jen verdikt z druhé větve celé kauzy, a to 18měsíční trest s podmínkou na tři roky.

TVRDÍ, ŽE JE NEVINNÝ. Bývalý šéf policie Miroslav Dvořák tvrdí, že za jeho obviněním stojí komplot z vyšších míst, neboť se jej někteří lidé chtějí zbavit. Jak tvrdí, stal se nepohodlným.
Bývalý ředitel policie Dvořák vyvázl s podmínkou

Soud uznal vinu Dvořáka, že kryl dopravní přestupek tehdejšího náměstka hejtmana Martina Seppa, nechal si zjišťovat telefonní čísla pro své účely a že poskytl tehdejšímu europoslanci Robertu Duškovi informaci, zda je náměstek Sepp stíhán za podvod. V druhé části kauzy byl Dvořák kromě porušení služebních povinností obžalován také z korupce, kdy si měl říct o úplatek 250 tisíc korun. V tomto případě byl ale zbavený obžaloby, protože Nejvyšší soud konstatoval, že nelze použít jediný důkaz, jímž byly odposlechy. Dvořák od počátku vinu odmítá, obvinění považuje za vykonstruované.