Poláka, který se pokoušel ve svém autě přes hranice propašovat dvacet kilo léku Sudafed, zadrželi ve středu na silnici u Hrádku nad Nisou celníci. Sudafed se v Čechách měl přeměnit na nechvalně známou tvrdou drogu, pervitin.

Podle Jiřího Nejedlého, tiskového mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem, by takové množství tablet proti kašli stačilo na výrobu zhruba čtyř kilogramů mezi „feťáky“ oblíbeného „perníku“, jak se droze v Čechách přezdívá. Za takové množství drogy by narkomani zaplatili přes čtyři miliony korun.

Jedná se o největší množství v kraji

„Jde o největší množství tablet, jaké se kdy našim celníkům v Libereckém kraji podařilo zadržet,“ pochlubil se tiskový mluvčí Jiří Nejedlý. Polskému pašerákovi tedy za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí nyní pobyt za vězeňskými mřížemi v trvání osm až dvanáct let. Vše začalo tak, že hlídka celníků namátkou zastavila Škodu Octavia s ústeckou poznávací značkou. Osmatřicetiletý řidič se však prokázal polskými doklady totožnosti.

„Naši celníci se muže zeptali, zdali ve svém voze nepřepravuje nějaké zboží. Polák na otázku odpověděl záporně. Při hlubší kontrole vozu pak celníci odhalili čtyři igelitové tašky, které byly plné vyloupaných tabletek s vyraženým nápisem Sudafed. Dvě tašky pašerák ukrýval pod instantními polévkami, další dvě pak ukryl do papírové krabice od lahvového piva,“ popsal zásah Jiří Nejedlý.

V hodnotě více než 700 tisíc korun

Při pozdějším počítání tablet se celníci dobrali čísla 84 102. Což je množství Sudafedu, které by v lékárně stálo více než sedm set tisíc korun. K případu se vyjádřil i David Adameček, ředitel libereckého odvykacího centra Advaita.

„Kvůli zadržení takového množství léku se zajisté mírně sníží nabídka Pervitinu na Liberecku. Nebude to však na dlouho, protože další pašerák Sudafedu bude mít nejspíše štěstí a celníci ho nechytnou,“ poznamenal David Adameček.

Na Liberecku se letos nejedná první případ, ve kterém celníci zadrželi pašeráka léků na výrobu drog. Začátkem dubna letošního roku například skončil v policejní cele hříšník, který igelitovou tašku, která ukrývala zhruba dva tisíce tablet, schoval pod sedačkou spolujezdce. Celá akce se tenkrát odehrála na silnici u obce Kundratice na Liberecku.