Před druhou hodinou ráno už v podniku nikdo není a hostinský zavírá. U stolu sedí jen tři kamarádi a každý se vydává na cestu domů. Jeden z nich pojede autem. Předtím ale vypil dost piv a i panáka tvrdého alkoholu si dal. Ale myslí si, že se mu nic nestane. „Ve dvě ráno přece policajti spí,“ uklidňuje se.

Ale to se přepočítal. O kus dál jej totiž hlídka skutečně zastavila a řidič nadýchal 1,27 promile alkoholu.

Takhle nějak se mohl odehrát případ, který se stal v Mimoni před pár dny. Jednadvacetiletý mladík přišel o řidičák a ještě si vyslechl obvinění z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Podobný osud postihl i dalšího mladého řidiče, tentokrát jen o čtyři roky staršího. Ten jel Libercem v půl druhé v noci a nejspíš se také spoléhal na to, že žádné policisty nepotká. Ale i on je potkal a nadýchal 1,58 promile. „Při opakované zkoušce byla hodnota alkoholu v dechu ještě o pár setin vyšší,“ řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Alkohol tedy pil předtím, než sedl za volant.

I on už nemá řidičák. A stejně i jemu hrozí jeden rok vězení a také pokuta.

A i další řidič nadýchal přes jedno a půl promile. Tentokrát v České Lípě. I jeho osud byl poté, co jej zastavili policisté, podobný a hrozí mu roční pobyt za mřížemi.

Řidiče od konzumace neodradí ani poměrně tvrdé tresty. Rok vězení, odebraný řidičák na šest měsíců až rok a pokuta do dvaceti tisíc korun. Kdo nadýchá víc než 0,3 promile, si navíc do karty řidiče připíše sedm bodů.

A pokud bude řidič zpitý pod obraz, o řidičák může přijít i na dva roky a z peněženky by musel vytáhnout i padesát tisíc. A za to mu hrozí až tříleté vězení.