Žena však v pátek, kolem půl sedmé večer, odešla v nestřeženém okamžiku z domu - bez dokladů, peněz a hlavně bez léků. Příbuzní ji nejprve hledali sami, ale pro neúspěch se večer obrátili na policisty.

Prvotní neúspěch

„Neprodleně po oznámení, kdy policisté zjistili údaje potřebné k pátrání, byly zmobilizovány policejní síly a zahájena rozsáhlá pátrací akce. Do ní byly nasazeny i desítky policistů z právě probíhající dopravně bezpečnostní akce, která byla z důvodu této mimořádné události zrušena. Více než tři desítky policistů pátraly po ženě od jedenácti večer do tří do rána,“ přiblížila pátrání mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Policisté prohledávali okolní místa, kde se žena v současné době zdržovala, nádraží ČD, restaurace, hřbitov, koryto řeky Smědé a další vodní plochy. Celou noc také pročesávali pole, louky a lesy. Pátrání po ženě bylo ale neúspěšné.

„Vzhledem k tomu, že se ženu nepodařilo vypátrat a navíc hrozily různé komplikace a zhoršení jejího zdravotního stavu, byla zvážena další alternativa pátrání - nasazení policejního vrtulníku s termovizí,“ uvedla Suchánková. Již o půl hodiny později létal vrtulník nad Raspenavskem a jeho okolím a hledal pohřešovanou 85 letou ženu. V šest hodin ráno bylo pátrání ukončeno s negativním výsledkem.

Vrátila se sama, byla jen u sousedky

Pohřešovaná žena se ráno vrátila zpět ke svým příbuzným. Celou dobu byla u sousedky, u které ji příbuzní také hledali. V té době tam sice nebyla, ale přišla k ní půl hodiny poté, co ji tam rodina hledala. Sousedka tedy věděla o tom, že ženu pohřešují. Pětaosmdesátileté ženě ale slíbila, že o pobytu u ní nikomu neřekne, a tak se tuto informaci nedozvěděla ani rodina, ani policie.

„I když vše nakonec dobře dopadlo a žena se vrátila zpět ke svým příbuzným, pátraly po ženě, díky jediné, velmi podstatné nesdělené informaci, několik hodin desítky policistů a rovněž zbytečné bylo i nasazení policejního vrtulníku, jehož provoz je velmi nákladný,“ dodala Suchánková. (pr)