Z počítačového pirátství policie obvinila sedmnáctiletého mladíka z Liberce. Na svých internetových stránkách zveřejňoval odkazy, na kterých lidé mohli zhlédnout filmy či seriály. Hrozí mu čtyři roky vězení.
Za mladíka se ale postavila Česká pirátská strana. Ta vytvořila prakticky stejný web piratskefilmy.cz, kde lidé naleznou 20 tisíc odkazů a téměř šest tisíc filmů. To je zhruba desetkrát tolik, než na webu libereckého studenta.
Je umísťování odkazů zločin?
„Zveřejněním odkazů upozorňujeme na absurditu případu studenta z Liberce, kterého kvůli umístění odkazů na web pronásleduje Protipirátská unie a policie. Umísťování odkazů na Internet není zločin,“ píšou piráti v tiskové zprávě. Podle nich student udělal to samé, co dělají klasické vyhledávače seznam.cz nebo Google, na svůj web umístil odkazy mířící na jiné internetové stránky.
Stejnou činnost dělá i Google
„Prakticky identickou činnost – odkazování a embedování adres – provozují i servery jako Facebook a Google,“ dodává mluvčí pirátů Jaroslav Kučera. Pirátská strana ve spojitosti s případem libereckého studenta rozjela i kampaň s názvem Odkaz není zločin. „Chceme hlavně pomoct tomu klukovi, a to jinak než přes medializaci nepůjde,“ podotýká k případu místopředseda Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.
„Zásadně odmítáme, aby se policie řídila propagandou Protipirátské unie a pronásledovala každého, kdo si na svůj web nebo Facebook umístí video. Vyzýváme Protipirátskou unii, aby přestala šikanovat nezletilé a uplatnila své nesmyslné nároky vůči Pirátské straně,“ vysvětluje aktivitu předseda pirátů Ivan Bartoš.
Česká protipirátská unie, o které se Bartoš zmiňuje, na mladíka upozornila policii. Ta studenta obvinila z počítačového pirátství. Hrozí mu čtyři roky vězení. Protipirátská unie vyčíslila škodu na asi 133 milionů korun. Piráti nyní čekají, jak se k jejich činnosti Unie postaví. „Zatím to nebudeme komentovat. Nechceme prozrazovat naší strategii,“ prohlásila mluvčí Unie Markéta Prchalová.