Krajský soud v Liberci začal v úterý 7. března rozplétat kauzu týkající se pašování marihuany, ve které je obžalováno osm lidí. Podle státní zástupkyně Petry Pazderkové se sedm z nich provinilo nedovoleným nakládáním s omamnými a psychotropními látkami a dalšími drogovými delikty. S cílem vlastního obohacení vyváželi drogy do Velké Británie a Irska. Těm, kteří se přímo podíleli na pašování, hrozí test vězení až do výše 18 let.

Do zahraničí byly zásilky deklarované jako kuchyňské zboží doručovány přepravními společnostmi. V chlebníku či odpadkovém koši se ukrývaly balíčky s konopím různé váhy. Zpět putovaly zásilky s drobnou elektronikou, ve které byly finanční hotovosti v eurech.

„Obžalovaní balíčky posílali a přebírali pod falešnou identitou. K jejich předávání docházelo na různých místech severních Čech jako v České Kamenici, Liberci, Mimoni či České Lípě,“ sdělila Pazderková s tím, že například v jednom reproduktoru se ukrývalo 4 700 euro. Veškeré objednávky přepravních služeb probíhaly on-line cestou. Přepravní společnosti pachatelé neustále měnili a nikdy si nenechávali zásilku doručit na adresy, s kterými by je bylo možné spojit.

Marihuana. Ilustrační foto.
V Liberci začne soud s pašeráky a prodejci marihuany do Velké Británie

Na základě zjištění policie zásilky, v různých množstvích do jednoho kilogramu sušiny marihuany, odcházely z České republiky pravidelně, minimálně jednou za 14 dní, letecky či pozemní cestou. Jejich hodnota se vývozem násobila a na území ostrovů Spojeného království dosahovala hodnot kolem dvaceti britských liber za jeden gram.

Jako první vypovídal Jan Hlavačík starší, který popřel, že by svému synovi jakkoliv pomáhal s pěstováním marihuany. Podle svých slov nesouhlasil se zřízením indoor pěstírny ve svém bytě, ve kterém bydlel společně se synem. „Ujistil mě, že všechno je legální a nedělá nic špatného. Já jsem ani nevěděl, co se v pěstebních boxech nachází, rozhodně jsem synovi žádnou pomoc nenabízel,“ řekl obžalovaný.

V chalupě ve Svojkově, kde se nacházela další pěstírna, roky nebyl. „Syn ji občas využíval k pořádání grilovaček či oslav,“ dodal Hlavačík. Právě jeho syn Jan Hlavačík by měl být jeden z dvou hlavních aktérů, kteří domlouvali obchody v zahraničí a rozdělovali úkoly dalším členům skupiny. Předseda senátu Richard Skýba hlavní líčení odročil na středu 8. března, kdy zazní výpovědi dalších obžalovaných. Část z nich se měla dopustit i nelegálního pěstování marihuany v několika indoor pěstírnách.

Muži se pokusil ukrást ze zlatnictví v centru Liberce plato se zlatými prsteny. Za krádež šperků mu hrozí až pět let vězení.
Nemotorného zloděje prstenů zadrželi v centru Liberce policisté v civilu

K zadržení osmičlenné organizované skupině osob, která provozovala rozsáhlý mezinárodní obchod s marihuanou, došlo loni v únoru. V rámci operace Post, která probíhala ve spolupráci s orgánem Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech Eurojust, policií Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Irské republiky a Spolkové republiky Německo, odhalili policisté Národní protidrogové centrály rozsáhlý obchod s marihuanou.

„V rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor během realizace operace policisté zajistili sedm pěstíren netechnického konopí, 16 kilogramů marihuany, 449 rostlin konopí, 200 gramů kokainu, předměty ke zpracování rostlinného materiálu a balení zásilek, velké množství mobilních telefonů, SIM karet a výpočetní techniky, čtrnáct krátkých a dlouhých zbraní včetně zásoby nábojů a finanční hotovost různých měn v řádech stovek tisíc českých korun,“ informovala tehdy mluvčí policie Barbora Kudláčková.