V úterý stanul před senátem liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem. Podle obžaloby se v Polsku domluvil s jedním českým občanem a za úplatu 200 euro převezl 20 kilogramů Sudafenu do Čech. Nic složitého, podle Milucha to ale bylo poněkud jinak. Na polské tržnici za ním přišel Čech. Koupil od něj jahody a zalíbila se mu skříňka, kterou měl Miluch v autě.

„Nabídl mi za ní 80 euro, ale jen když mu ji odvezu do Liberce ke Globusu, protože se mu nevejde do auta,“ vysvětloval obžalovaný. Byl to pro něj výhodný obchod, tak souhlasil. „Pak mi ale řekl, jestli s ním pojedu do Bogatyně, kde si potřebuje nakoupit a já mu pak nákup odvezu domů,“ dodal Miluch. Dohromady měl dostat 200 euro.

Ani v tuto chvíli mu na tom nepřišlo nic divného, a tak souhlasil. Nebyl to ale obyčejný nákup. V papírové tašce a v krabici od piva byl náklad léků. Miluch však prý viděl pouze instantní asijské polévky na vrchu a žádné podezření proto stále nepojal. Čech poté prý s dalším člověkem z Bogatyně odjel s tím, že se uvidí v Liberci.

Po kontrole nedaleko Hrádku nad Nisou celníci osmačtyřicetiletého Poláka zadrželi. Obsah tašek Milucha překvapil. „V Polsku je Sudafed legální a dá se koupit na každé benzínce. Ale já nevěděl, že tam nějaké léky jsou. Neřešil jsem to, co tam je. Lidem se do tašek nedívám,“ bránil se. Nákup a skříňku měl předat Čechovi u libereckého Globusu. I když zadržený ihned tvrdil, že si to mohou ověřit a k centru zajet, nestalo se tak. „Nemáme takovou pravomoc. Věc jsme ohlásili na operační středisko a čekali,“ shodli se všichni tři celníci přítomní zadržení.

Celní protidrogová jednotka ale přijela až za několik hodin. Zda na Poláka skutečně někdo čekal, už se tedy nedalo ověřit. „Jiný postup ale není možný. Když jde o převoz přes hranice, nehlásí se to policii, ale protidrogové jednotce,“ dodal jeden z vyslýchaných celníků.

Podle člena ústecké protidrogové jednotky informaci o tom, že někdo čeká u Globusu, hlídka nepodala. „Měli nám to říct hned. Pokud bychom o tom věděli, určitě zavoláme policii, aby tu informaci ověřila, takhle už to bylo bezpředmětné,“ uvedl u soudu.

Soudní líčení bylo poté odročeno na 9. března, kdy bude vyslechnut velitel zásahu z protidrogové jednotky a také majitelka vozu, se kterým Polák s léky jel. Ten totiž nepatřil jemu, ale měl jej půjčený od jednoho českého kamaráda. Pokud soud Poláka uzná vinným, hrozí mu trest vězení na osm až dvanáct let.