V úterý nejprve zastavili vůz Renault Laguna. „Osádku tvořili dva muži ve věku dvacet sedm a třicet čtyři let z Mostecka. V odkládací kapse dveří si hlídka povšimla většího množství blistrů s léky, a tak přistoupila k důkladnější prohlídce,“ uvedl mluvčí krajské celní správy Jiří Nejedlý.
Auto prohledali spolu se psem Robinem, který označil různá místa v autě a dokonce i spolujezdce. „V ponožce ukrýval dvě stě deset vyloupaných tablet,“ popsal mluvčí. A v ponožce měl ještě pytlíček s gramem pervitinu.
Celkem našli celníci v autě 634 tablet různých léků. Druhé zadržené auto byl také renault, tentokrát Scénic. Dvě ženy ve věku pětačtyřicet a padesát let se vracely z polského Tesca, kde byly na nákupech. „Při vnitřní kontrole vozidla si celníci povšimli v igelitové tašce několika krabiček s léky,“ uvedl Nejedlý.
Po celém autě pak celníci nacházeli další a další léky, různě ukryté v dutinách auta. Nakonec jich bylo 4340. „Ženy tvrdily, že nic nevědí,“ doplnil Nejedlý.
V obou případech se jednalo o léky, které v každé tabletě obsahují 120 miligramů pseudoefedrinu. V Česku se z nich poté vyrábí pervitin. Ze zadrženého množství by šlo vyrobit 387 gramových dávek drogy.
Pašeráci nyní čelí podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za což jim hrozí několikaleté vězení. Pašování léků je v libereckém pohraničí oblíbené. Od začátku roku celníci zadrželi dvaadvacet napěchovaných aut. V celních skladech už tak leží 34 tisíc tablet nejrůznějších léků. Ty jsou ale v Polsku normálně ke koupi.
Pašeráci léků
- Od začátku roku zadrželi celníci už dvaadvacet pašeráků léků s pseudoefedrinem
- U zadržených našli 34 tisíc tablet léků
- V Česku se léky zneužívají k výrobě pervitinu
- Ze zadržených tablet by šlo vyrobit asi tři kilogramy pervitinu
- Pašování způsobuje špatná legislativa. V Evropské unii je prodej léků s pseudoefedrinem zakázán, v Polsku se ale přesto normálně prodávají.