Úterní krátkou honičkou a následnou havárií skončilo vyšetřování, při kterém se celníci zaměřili na nelegální prodej a pašování cigaret bez platných tabákových nálepek.

„Naši pracovníci z Odhalování organizované trestné činnosti si krátce před pátou hodinou odpolední počíhali u obce Nová Ves nedaleko přehradní nádrže Mlýnice na Liberecku na řidiče vozidla Renault Espace s německou registrační značkou. Ten však na výzvu k zastavení nereagoval a začal ujíždět,“ popsal začátek akce Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem.

Po pár set metrech skončil v příkopě

Pašerákovi se chvíli dařilo celníkům ujíždět, ale po pár stech metrech nezvládl řízení svého vozu, dostal smyk a po sérii nárazů skončil v příkopu u silnice. Celníci ho z vozu nezraněného vytáhli a mohli se konečně podívat, co se skrývá za zatmavenými skly.

Okamžitě zjistili, že trefili do černého. V zadní části vozu se totiž v papírových krabicích, překrytých černou dekou, skrývalo přes tři sta padesát tisíc kusů cigaret značek Jin Ling a Classic. Všechny krabičky měly na straně nalepené ukrajinské a ruské kolky.

Případný prodej cigaret by podle Nejedlého znamenal pro stát více než milionovou ztrátu na daních. Celníci celý případ včetně zadrženého Poláka předali s návrhem na zahájení stíhání Policii České republiky. Ta rozhodne, jaký osud hříšníka, který je obviněn ze spáchání trestného činu porušení předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou a krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, čeká.

„Od začátku března se jedná již o třetího cizince zadrženého při nelegální přepravě nezdaněných cigaret z Polska na naše území se stejným scénářem,“ zakončil tiskový mluvčí Jiří Nejedlý.

V polovině března totiž celníci u Cvikova zadrželi jiného pašeráka, který si po svém voze Ford Escort poschovával více než sto tisíc kusů cigaret značky Classic, na kterých by při případném prodeji stát ztratil tři sta šedesát tisíc korun.

Po převozu do České republiky se cigarety podle Nejedlého většinou dostanou do rukou asijských obchodníků, kteří je pak na černo prodávají po celém území Česka.