Severočeští celníci měli v uplynulém týdnu hned dvakrát štěstí. Podařilo se jim totiž dopadnout dva pašeráky, kteří měli ve svých autech ukryto přes sedm tisíc kusů tabletek z Polska, které obsahují látku pseudoefedrin. Ten se dá také zneužít k výrobě nechvalně známé drogy pervitin.

K akci celníků došlo ve středu sedmého dubna u obce Kunratice na Liberecku. Hlídka mobilního dohledu zde zastavila řidiče osobního vozu značky Mazda s registrační značkou Středočeského kraje.

„Při kontrole vozidla naši celníci odhalili pod sedadlem spolujezdce igelitovou tašku, ve které se skrývalo přes dva tisíce tablet a také příbalový leták od léků s názvem Acatar,“ uvedl Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem.

O den dříve, tedy v úterý šestého dubna, si celní hlídka u obce Chrastava vytipovala ke kontrole osobní automobil značky Volkswagen Passat, jehož registrační značka pocházela z Libereckého kraje.

Řidič se pokusil celníkům zapírat

„Celníci se řidiče zeptali, jestli náhodou nepřeváží nějaké zboží. Ten však odpověděl negativně. Při pozdější prohlídce vozu se však ukázalo, že opak je pravdou. Naši muži totiž na podlaze pod sedadlem spolujezdce našli plátěný batoh, ve kterém řidič ukrýval 400 plat, to znamená bezmála pět tisíc tablet, léku Sudafed. Ten se taktéž zneužívá k nelegálnímu vaření bílého pervitinu,“ popsal kontrolu tiskový mluvčí Jiří Nejedlý.

Podle něj celníci oba případy řádně zadokumentovali a včetně zadržených hříšníků předali Policii České republiky kvůli podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Důvodem, proč musí lidé, kteří pervitin vaří, prášky pašovat do Čech, je jednoduchý. V Česku je totiž volný prodej léků, které se dají k ilegální činnosti zneužít, od loňského roku omezený.

V lékárně tak musí kupující předložit občanský průkaz a lékárníci mu mohou vydat pouze malé množství těchto tabletek. Díky tomu však přibývá případů pašování surovin na přípravu pervitinu, který je v současné době jednou z nejužívanějších drog na Liberecku.

Za letošní rok se nejedná o první podobný případ. Celníci již zadrželi několik pašeráků, kteří převáželi právě pilulky, ze kterých se dá vyrobit droga pervitin. Například koncem ledna si policisté v Mníšku na Liberecku počíhali na vůz s podezřelým mužem, na kterého je upozornili polští celníci. Když vůz zastavili a ochránci zákona začali s prohlídkou, v kufru skutečně našli 270 krabiček léku Sudafen. Policisty ale tenkrát také upoutalo podezřelé chování čtyřiatřicetiletého řidiče. Na jejich pokyn se tedy muž musel podrobit orientační zkoušce, která skutečně ukázala, že je pod vlivem drog.