Za bílého dne přepadl v Harrachově s pistolí v ruce pobočku České spořitelny. Teď už sedí ve vazbě. Přijela si pro něj zásahová jednotka až do Plzně. Muži hrozí až desetileté vězení.

„Jeho tvář zaznamenaly bezpečnostní kamery. Na základě zveřejnění záběrů v médiích byl pachatel vypátrán a zatčen," uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Z loupeže a dalších trestních činů je obviněn pětatřicetiletý recidivista z Plzně, který se k přepadení spořitelny doznal.

Loupežné přepadení

„V žádném případě nejde o jeho první trestnou činnost. V minulosti ho policie vyšetřovala kvůli útoku na veřejného činitele, řízení bez řidičského oprávnění či majetkové trestné činnosti," uvedl semilský policejní mluvčí Petr Kmínek. Kriminalistům muž řekl, že loupil kvůli finanční tísni.

K loupeži si vybral pětatřicetiletý recidivista čtvrtek 11. dubna. Maskovaný kapucí přistoupil k přepážce kolem čtvrté hodiny odpoledne.

Poté vytáhl pistoli a požadoval po ženě za přepážkou hotovost. Ta mu v obavě o svůj život peníze vydala.

„Obecně platí, že zaměstnanci v našich pobočkách procházejí školením, ve kterém získají základní informace o tom, jak se v krizové situaci zachovat. Dobře víme, že připravit se na podobnou situaci dopředu je velmi těžké. Proto oceňujeme, že si mnozí z našich zaměstnanců, kteří byli účastníky přepadení pobočky, dokázali udržet chladnou hlavu, a projevili velkou míru duchapřítomnosti," řekla mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Do harrachovské bankovní pobočky si přišel pro peníze s pistolí v ruce, která připomínala bubínkový revolver.

„Zbraň se kriminalistům zatím nepodařilo dohledat. Je však důvodná obava, že se jednalo o skutečný revolver, nikoliv o repliku. Právě zbraň tohoto typu byla odcizena při jednom vloupání do rodinného domu na Plzeňsku, ze kterého je muž rovněž podezřelý," konstatovala Suchánková.

Celé přepadení natáčela bezpečnostní kamera.

„Na základě reportáží v mediích se ozval policii bezpečnostní specialista z centrály České spořitelny, jehož tip je dovedl k pachateli," podotkla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Semilští kriminalisté ihned navázali intenzívní spolupráci s kolegy z Plzeňského kraje, neboť pachatel pocházel právě odtud. Protože se policisté obávali, že lupič je ozbrojený, zadržela ho zásahová jednotka z Plzeňského kraje. Při domovní prohlídce policisté našli mimo jiné i boty a bundu, kterou měl v době loupeže na sobě.

„Jeho trestní stíhání je vedeno vazebně a s největší pravděpodobností bude rozšířeno i o další skutky, které měl spáchat na Plzeňsku, a to maření výkonu úředního rozhodnutí a krádeže," konstatovala Suchánková. Pětatřicetiletý muž z Plzně může za mřížemi strávit až deset let.