"Protože prostory farnosti dobře znal, věděl, že se tam dá ledacos zajímavého najít. Začátkem srpna vypáčil vstupní dveře do církevního objektu, v němž pracoval, a v jedné kanceláři odcizil odložený počítač a platební kartu," uvedl tiskový mluvčí policie Vojtěch Robovský. S kartu vybral z bankomatů bezmála 112 tisíc korun. Při dalších transakcích u obchodníků zneužil 770 tisíc korun. Tím ale muž s vykrádáním církevního objektu neskončil.

"Při dalším vloupání do budovy odcizil další počítač a elektronářadí. V říjnu navštívil farnost potřetí. Vypáčil vstupní dveře do kanceláří a ukradl zde další platební kartu a potraviny," dodal Robovský. Z bankomatů pak úspěšně vybral 14 tisíc korun. Dalších třináct výběrů, při kterých chtěl vybrat více než 76 tisíc korun, skončilo nezdarem.

O víkendu byla posvěcena nová báně s korouhví nad lucernou hejnického chrámu.
OBRAZEM: V Hejnicích posvětili opravený krov, střechu a klenot Maria

"Když se po nějaké době muž doma nepohodl, vloupal se znovu do farnosti s úmyslem zde přespat. Když ale prozkoumával vnitřní prostory fary, zastavil ho alarm a z místa uprchl," řekl Robovský. V tu dobu již policisté měli velké množství důkazů, které hovořily v neprospěch 30letého recidivisty. "Policie zajistila záběry z kamer u bankomatů, kde se muž pokoušel opakovaně vybírat hotovost a také záběry z bezpečnostní kamery v prodejně, ve které platil kradenou platební kartou. Když s těmito důkazy policisté muže konfrontovali, k činům se doznal," dodal k případu Robovský.

Kromě zahájení trestního stíhání pro spáchání zločinu krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku podal, policejní komisař také podnět k návrhu na mužovo vzetí do vazby. Podnět byl akceptován a 30letý recidivista tak vyčká verdiktu soudu v cele vazební věznice. "Hrozí mu dva roky až osm let, což je trestní sazba za spáchání krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu," uzavřel Robovský.