„Když posádka dorazila na místo, muž držel v ruce láhev piva a upíjel,“ popsala příjezd záchranky na místo mluvčí krajské záchranné služby Lenka Markovičová. Lékař tedy mladíka vyzval, aby přestal pít pivo, láhev mu odevzdal a se záchranáři spolupracoval. To se ale mladému muži nelíbilo.
„Muž reagoval agresivně, nejprve verbálně a pak lékaře celého polil pivem a napadl řidiče a záchranářku, kterou natlačil na lavičku a zranil ji,“ dodala Markovičová. Žena pak musela se zhmožděnou nohou vyhledat lékařské ošetření.
Agresora si odvezla policie. „Policejní hlídka mladíka omezila na svobodě a po nezbytných lékařských vyšetřeních jej umístila do policejní cely,“ sdělila liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Podle ní nyní probíhají výslechy všech zúčastněných. „Policisté budou rovněž velmi detailně zjišťovat veškeré okolnosti incidentu, aby mohli stanovit právní kvalifikaci,“ dodala mluvčí.
Záchranáři se s fyzickým napadením potýkají přibližně jednou za čtvrt roku. Naposledy 7. ledna útočníci napadli řidiče sanity. Ten utrpěl zlomeninu nosu a otřes mozku. „Navíc útočníci kopli do zadních dveří sanitního vozu a na sanitce tak vznikla škoda téměř šestnáct tisíc korun,“ řekla Markovičová.
Prakticky každý den se ale záchranáři setkávají s vulgaritami, či napadeními, které zraněním neskončí. „Například opilec chytne záchranáře pod krkem nebo za oblečení a cloumá s nimi, ale nic jim objektivně neudělá,“ dodala Markovičová.
Kvůli těmto případům se neustále nabízí otázka, zda by záchranáři neměli mít statut veřejného činitele, podobně jako policisté. „Záchranáři jsou součástí Integrovaného záchranného systému a prakticky jsou často na místě zásahu dříve než policie a často u zásahů, které je ohrožují na životě,“ vysvětlila mluvčí.