Mladší z mužů prchal opilý v autě policistům na dálnici v protisměru, starší ujížděl na motorce až dvěstěčtyřicetikilometrovou rychlostí. Soud byl k jejich jednání nekompromisní. Kauzu popsal Martin Fišer, soudce Okresního soudu Semily, který se případem obou mladíků zabýval. Zdá se, jako by šlo o popis děje hollywoodského filmu.

Jel na dálnici v protisměru

„Muže z Mnichova Hradiště stavěla 21. srpna v Ohrazenicích policejní hlídka. Obviněný se jí pokusil ujet. Přes zákaz vjezdu v Ohrazenicích najel na rychlostní silnici na Liberec. Tato honička měla blíže spíše k akčním filmům, protože se celá odehrávala v protisměru čtyřproudové rychlostní silnice,“ uvedl Fišer.

Jen díky tomu, že byla noc a na silnici tudíž byl minimální provoz, nedošlo k žádné nehodě. Po ujetí zhruba čtyř kilometrů šílený řidič honičku s policisty vzdal. Následně mu bylo naměřeno 1,49 promile alkoholu v krvi. Alkohol a jízda v protisměru mladíkovi vynesly trest tři měsíce odnětí svobody nepodmíněně a zákaz řízení na dobu 4 let. „Takto mírný trest obžalovaný dostal jen díky svému doznání a díky tomu, že nebyl dosud soudně trestán,“ podotkl soudce.

Zastavil ho až skok na záda

Také druhý případ, s nímž se Fišer svěřil, by mohl inspirovat tvůrce seriálu Kobra 11. Pětadvacetiletý muž z Mašova, který nikdy nevlastnil řidičák, vyrazil 25. září na výlet na svém motocyklu. V Přepeřích zůstal stát u železničního přejezdu v koloně aut a upoutal pozornost policistů, kteří shodou náhod zastavili přímo za ním. Když mladík zjistil, že za ním zastavili policisté, rozhodl se změnit trasu, otočil se a začal ujíždět.

„Policisté se vydali za ním a pronásledovali jej přes několik vesnic a měst, když mladík jim ujížděl v obci až stokilometrovou rychlostí, mimo obec stoosmdesátikilometrovou rychlostí a na dálnici na Prahu jel dokonce 240 km/h,“ upřesnil Martin Fišer.

Vyvrcholení zběsilé honičky bylo velmi dramatické. Z rychlostní silnice sjel šílenec v protisměru, za celou cestu několikrát riskantně předjížděl. Policistům bránil v předjetí, jim se však přesto podařilo až na jedné louce u Loukova dostat se před něj. „Zde jeden z policistů zabránil obviněnému v další zběsilé jízdě tím, že po něm skočil a srazil jej z motorky,“ dodal soudce.

I v tomto případě neušel pirát silnic trestu. Soud mu uložil nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu šesti měsíců a zákaz řízení na dobu 4 let. Jak potvrdil Martin Fišer, mladík dorazil k soudu s přesvědčením, že se vlastně tak nic moc nestalo, což dával i najevo. I proto byl nepodmíněným trestem očividně velmi překvapen a ponechal si lhůtu na odvolání.