Jedné z libereckých advokátek už došla trpělivost a podala na soud návrh na exekuci. „Návrh podala jedna advokátka 1. září. Té jsme dlužili sedmnáct tisíc korun,“ informovala Deník místopředsedkyně Okresního soudu v Liberci Taťjana Bernátková. Podle ní už je tato částka uhrazena. „Peníze nám na exekuci poslal Krajský soud,“ dodala Bernátková.

Podle ní jsou takové dluhy u soudu naprosto běžné a podobné situace řeší každoročně. „Pracuji tady od roku 2000 a řešíme to každoročně,“ doplnila Taťjana Bernátková s tím, že by se ani nedivila, kdyby návrhy na exekuce podali i další právníci, soudní znalci a tlumočníci.

Okresní soud v Liberci je rozpočtová organizace a většinu nákladů hradí Ministerstvo spravedlnosti. To ale posílá již řadu let peníze na mandatorní výdaje se zpožděním. „Mě dluží soud zhruba dvacet tisíc korun za to, že jsem zastupoval klienty, kteří mi byli přiděleni,“ konstatoval jeden z libereckých právníků. Podle něj je to, že mu soud nezaplatí za práci naprosto běžnou praxí, na kterou už si zvykl.

„Řešil jsem to i s ostatními kolegy a radili jsme se o tom, jaké by to bylo, kdybychom se všichni vzbouřili, zda by se tím něco zlepšilo, ale je to stále ve fázi jednání a rozhodování,“ podotkl.

Pokud by návrh na exekuce podali všichni advokáti ex–offo, soudní znalci a tlumočníci a ministerstvo vnitra by nesehnalo peníze, hrozilo by, že by soud přišel o veškerý majetek, například elektroniku a nábytek.