Starší muž na namrzlém chodníku padá. Bolestivě si narazil bok. Snaží se opět postavit na nohy, ale nedaří se mu to. V tu chvíli přispěchá na pomoc mladík, který důchodci pomáhá zpět na nohy. Ten obětavému mladíkovi děkuje, dobří lidé ještě nevymřeli, myslí si. Až dosud je vše v nejlepším pořádku. Po chvíli ale muž zjistí, že nemá peněženku. Okradl jej mladík, který mu pomáhal vstát.

Tento případ se v Liberci v pondělí opravdu stal. 71letý senior poté okamžitě volal policii, ale nebylo to nic platné. „V okolí jsme již mladíka nenalezli,“ uvedla mluvčí libereckých policistů Vlasta Suchánková s tím, že po pachateli i nadále pátrají. Okradený ale přišel o peněženku s doklady. Jak se po okradení zachovat? V lidech se mísí pocit zmaru a vzteku, podle policistů je ale dobré zachovat chladnou hlavu a situaci urychleně řešit. Zloději mohou ukrást doklady, platební karty či mobilní telefon a vše je zneužitelné.

Na koho se obrátit po okradení

„Pokud byly v peněžence doklady, je důležité ihned navštívit nejbližší policejní služebnu, kde bude o ztrátě vytvořen úřední doklad,“ říká policejní expert Jaroslav Bican. Důvod je prostý. Pokud by zloděj doklady zneužil, okradený bude mít v ruce potvrzení, že o ně přišel.
Velmi časté jsou i ztráty platebních karet. „V tomto případě je nutné kartu ihned zablokovat, jinak by s ní mohla být provedena platba, nebo výběr,“ vysvětlil Bican.

A do třetice mobilní telefony. Když zloděj telefon ukradne, nejprve je důležité volat operátorovi, který zablokuje číslo. „Poté je třeba navštívit služebnu policie a s sebou si vít doklad o koupi telefonu s výrobním číslem. Dále se provede blokace přístroje,“ dodal Bican.

Ovšem úplně nejlepší je podle policistů snažit se chovat tak, aby k žádné krádeži nedošlo. „Doporučujeme například nosit peníze, karty a doklady odděleně,“ řekl policista. Další radou je mít své cennosti neustále pod dohledem. „Když už ale ke krádež dojde, lidé by měli ihned volat linku 158, kde jim řekneme, jak dál postupovat,“ dodal Bican.