Účetní pochybení

„Jedná se spíše o účetní nekázeň," vyjádřil se na závěr soudce Jiří Malinovský, který označil odvolání státní zástupkyně na nedůvodné. K podvodu mělo dojít během rekonstrukcí harcovských kolejí v roce 2007 a hlavní role zde sehrály neexistující stoly, postele a poličky. Podle obžaloby měla totiž Jindřiška Máchová ze společnosti Syner, Petr Patrman ze společnosti Investing CZ a ředitel kolejí a menz Zdeněk Kračmar zfalšovat údaje tak, že Technická univerzita zaplatila za nábytek, která firma Syner ve skutečnosti nedodala.

Podle obhajoby však měla být suma za nedodaný nábytek vykompenzována vícepracemi na rekonstrukci. Ve prospěch obžalovaných měl hovořit také výsledek znaleckého posudku, který nechal vypracovat už okresní soud. 
S tím státní zástupkyně nesouhlasila ani včera. Podle ní znalec neodpověděl na otázku, které vícepráce byly provedeny jako protihodnota za nedodaný nábytek. „Proto žádám zrušení rozsudku," ohradila státní zástupkyně Jitka Tomsová proti zprošťujícímu verdiktu okresního soudu.

Podle obhájců však šlo 
u odvolacího soudu pouze 
o snahu naplnit představy státního zastupitelství.

Uzavřeno po čtyřech letech

Případem se liberecké soudy zabývají už více než čtyři roky a podle ČTK byli obžalovaní už třikrát osvobozeni, ale státní zastupitelé se dvakrát odvolali.
Rozsáhlé rekonstrukce harcovských kolejí probíhaly v rámci příprav na MS v lyžování, během kterého sloužily jako ubytovna pro sportovce.
Kvůli rekonstrukci kolejí byli obžalováni i bývalý rektor TUL Vojtěch Konopa a Josef Nadrchal, majitel firmy Investing CZ, kteří byli také osvobozeni.