Roční podmíněný trest potvrdil včera odvolací soud v Liberci bývalému vedoucímu obvodního oddělení v Liberci Marku Ducháčkovi. Podle obžaloby neoprávněně lustroval osoby v policejní databázi pro soukromého detektiva.

Vzhledem k tomu, že jeden ze čtyř posuzovaných skutků vrátil odvolací soud k novému projednání, zkrátil mu zkušební lhůtu z 18 na 15 měsíců. Rozsudek je pravomocný.

Ducháček přesto trvá na své nevině a zvažuje podání dovolání.

Ducháček před soudem stanul kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněného přístupu k počítačovému systému. Z verdiktu je rozčarován.

„Pokud je mezi důkazy výpis mých lustrací a na nich se osoby, které mi jsou kladeny za vinu, nevyskytují, tak se nemohu domnívat, že to bylo hodnoceno správně," řekl po rozsudku Ducháček.

Státní zástupce byl s verdiktem spokojen, podmínku pro bývalého policistu požadoval už před okresním soudem. Znovu se ale bude u okresního soudu projednávat jeden skutek kvůli doplnění dokazování. Podle předsedy odvolacího senátu je třeba vyslechnout osobu, která měla dostat výsledek lustrace.

Ducháček, který u policie pracoval 18 let a má i dvě medaile za záchranu života, podle obžaloby neoprávněně podával od roku 2009 informace soukromému detektivovi Martinu Stolínovi.

Na jeho pokyn zjišťoval, zda nejsou nějaké osoby v pátrání či zda mají čistý trestní rejstřík. Ducháček od počátku vinu odmítal. Tvrdil, že Stolín byl jeho známý a využíval ho stejně jako další policisté. Soukromý detektiv jim dával tipy při vyšetřování krádeží, vydírání či drogových deliktů. Stolín v minulosti spolupracoval také s Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS).

Výrazně jí například pomohl při získávání důkazů proti bývalému libereckému řediteli policie v Liberci Miroslavu Dvořákovi, který byl zatím nepravomocně potrestán dvouletou podmínkou za korupci a zneužití pravomoci úřední osoby.