Podobný osud každoročně potkává řadu lidí. Často totiž sami dávají signály zlodějům, že jsou pryč a že budou mít dost času na to, se v bytě porozhlédnout.
Po bytě ve Vizovické ulici v Liberci se takhle porozhlédl zloděj, který bral šperky a cenné předměty. Většími věcmi se neobtěžoval, přesto způsobil škodu za téměř dvě stě tisíc korun. Aby lidé co nejvíce snížili riziko vykradení, policie upozorňuje na několik jednoduchých zásad.
Byt by neměl vypadat opuštěně, plná schránka novin a dopisů dá zloději nejlepší zprávu, že jeho obyvatelé jsou pryč.
„Je dobré mít souseda, kterému svěříte klíče a který schránku vybere. Také může větrat. Otevřené okno zloděje odradí,“ vysvětluje mluvčí liberecké krajské policie Vlasta Suchánková.
Též existují různé automatické spínače, které například večer rozsvítí nebo zapnou televizi. I takto se dá vytvořit iluze, že byt není prázdný. Rozumné je cennosti uschovat. „Existují bezpečnostní schránky nebo rodinné trezory, nejlépe pevně zabudované ve zdi, lze také využít bezpečnostních schránek u bankovních poboček v místě bydliště,“ uvedla Suchánková.
Základem je před odjezdem také zkontrolovat, zda jsou okna i dveře dobře zavřené, policie také doporučuje nechat žaluzie vytažené.
Pro všechny případy vše cenné vyfoťte
Pokud už by mělo k vykradení dojít, je dobré být připraven i na to. „Pro všechny případy je dobré mít pořízený seznam nebo fotodokumentaci všech cenných věcí s napsanými výrobními čísly; takové informace mohou pomoci nejen policii, ale i pojišťovnám při likvidaci pojistné události,“ dodala mluvčí.
Na co si dát pozor
Nezveřejňovat datum odjezdu předčasně.
Cenné předměty dobře uschovat, nejlépe do bezpečnostní schránky, či trezoru.
Zkontrolovat, zda jsou dobře zavřená okna a dveře.
Nezatahovat žaluzie.
Domluvit se se sousedem, aby vybíral schránku, větral.
Vyfotit všechny cenné předměty.
Pomocí spínačů lze vytvořit dojem, že v bytě někdo je. Spínač rozsvěcí, zapíná televizi, atd.