Představte si, že se ráno probudíte a před vaším domem bivakuje stádo skotu, koní nebo koz. Spásají trávu, pijí vodu z bazénu, v němž se v létě koupete, a kálí vám na trávník. Trvá to již několik měsíců a vy se nemůžete domluvit s chovatelem na nápravě. Policie, krajská veterinární správa nebo obecní i městský úřad mají příliš krátké prsty na to, aby razantně zasáhly.

Tak přesně to od roku 2008 zažívají obyvatelé několika obcí okolo Příkrého na Semilsku. Případ je o to zamotanější, že majitel Hospodářství Rybnice Jindřich Vegricht před dvěma týdny zemřel a s jeho dcerou, chovatelkou Terezou Vegrichtovou, která měla zvířata evidovaná dříve v Hospodářství Bítouchov, není rozumná domluva. A navíc není vyřízené dědictví.

Telefony na policii nijak nepomáhají

„Minimálně třikrát do týdne volám policii a krajskou veterinární správu a řeším s nimi, že se zvířata pohybují po obci, nebo je mám dokonce na svém pozemku. Chovatelka se o ně nestará, nechá je volně pohybovat, takže jdou za potravou a vodou až do obytných oblastí a devastují přitom soukromé pozemky,” říká starosta Škodějova Libor Novák.

Jeho slova potvrzuje i starosta Hájů nad Jizerou Jaroslav Křapka, do jehož obce již skot a koně v několika posledních týdnech zavítali.

Škodějov, Rybnice, Háje nad Jizerou, Helkovice, Benešov u Semil, Horská Kamenice i Roprachtice. To je výčet obcí, které řeší nebo řešily volně pobíhající koně a skot. Ke každému případu starostové nebo obyvatelé volají krajskou veterinární správu a nebo policii, případně obojí.

„Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj řešila za poslední dva roky těch kauz úniků hospodářských zvířat z daného hospodářství několik,” říká Božena Kušnieriková, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat, a podle jejích slov dostali jak Tereza Vegrichtová, tak její otec Jindřich pokuty ve výši několika desítek tisíc korun.

Podle lidí jsou zvířata týrána

Stále ale není zjednaná náprava a zvířata pochodují vesnicemi, hledají potravu na soukromých loukách a pozemcích a pohybují se na silnicích. Obyvatelé ale poukazují i na týrání zvířat, protože podle jejich slov nemají zajištěné krmivo a vodu.

Vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Semilech Jana Hrubá říká: „Je to záležitost, kterou řešíme zhruba dva roky. Zpočátku jsme jednali se slečnou Vegrichtovou, ta poté svůj chov převedla na svého otce. Situace není jednoduchá, snažíme se ji řešit v rámci zákonných prostředků a ne vždy se to povede podle představ veřejnosti. Spolupráce s chovatelem také nebyla úplně ideální. Nedostavoval se k řízení, nepřebíral poštu.“

Přitom chov měli snížit na nulu

Jednou se již podařilo městskému úřadu dosáhnout rozhodnutí o snížení počtu chovaných zvířat na nulu.

„Rozhodnutí bylo potvrzeno krajským úřadem, ale zrušeno krajským soudem, a to s odůvodněním, že jsme příliš zasáhli do práv chovatelky. Byl to jeden z mála případů, který se podařilo dostat až tak daleko, ale krajský soud toto rozhodnutí zamítl,” dodává Hrubá. V chovu je podle posledního šetření 17 koní, 10 kusů skotu, 18 koz a 9 ovcí.

Osobní návštěva byla k ničemu.

Pokoušeli jsme se s Terezou Vegrichtovou spojit, ale v úterý jsme doma zastihli jen její maminku, která se o případu nechtěla bavit, její dcera poté nereagovala ani na smsky a nezvedala tři dny telefon.

Ve čtvrtek se měly matka i dcera dostavit k notářce Zdeňce Seemanové v Semilech k předběžnému šetření k dědictví po panu Vegrichtovi. Přestože notářka apelovala, aby se co nejrychleji vyřešilo, kdo se bude o zvířata starat, k setkání nakonec nedošlo. „Nikdo z dědiců se nedostavil,” říká Seemanová.

Případem se zabývá také semilská policie. Mluvčí Petr Kmínek podotýká: „Policisté z obvodního oddělení v Semilech přijali již okolo deseti případů o volném pobíhání zvířat, a to během posledních dvou měsíců, tedy v září a v říjnu. Jedná se většinou o koně nebo o skot, kozy a ovce. Každé oznámení jsme prověřili. Ve spisu je ale i znamenáno, že chovatelka podala oznámení na neznámého pachatele, který měl údajně poškodit ohradníky.”

Místní obyvatelé, kteří problém vidí především ve vyčíslení hmotné škody, kterou jim zvířata způsobila, se chystají sepsat petici.

„Plánujeme, že sepíšeme petici, možná podáme i trestní oznámení,” říká škodějovský starosta Libor Novák a pokračuje: „Blíží se zima. Za čtrnáct dní může napadnout 40 centimetrů sněhu. Zvířata nemají žádnou zásobu žrádla, nemají ani pořádný přístřešek.”

Odvedla si kobyly. Tři hřebce nechala

Zatím by lidem stačilo, kdyby měli Vegrichtovi v pořádku oplůtky, do ohradníků šel elektrický proud a zvířata byla zajištěna krmivem, vodou a neutíkala.

„Žádal jsem ji, ať její krávy a koně nechodí na mé pozemky. Díky nim jsem mohl vyhodit hektar a půl krmení do hnoje,” naštvaně říká Ivan Novotný z Rybnice a dodává: „Před několika dny jsem měl u baráku 17 koní. Majitelka si odvedla kobyly a tři hřebci mi tu zůstali. Syn jí s nimi pomohl do Škodějova, ale ještě ten den hřebci utekli a nyní jsou někde v Roprachticích.”

Spor obyvatel obcí s chovatelkou Terezou Vegrichtovou ale začal už v roce 2008, kdy ještě hospodařila na Bítouchově.

Výkaly nám tekly na naše pozemky

„Slečna Vegrichtová si pořídila nejdřív koně a protože svůj pozemek neměla oplocený, pásla je u nás. Pak si pořídila ovečky a kozičky. Na zahradě byly hromady nevyváženého hnoje, výkaly nám tekly na pozemky, pod nimiž je studna. V té byla podle rozborů, které jsme si nechali udělat, kontaminovaná voda. Nakonec jsme kus pozemku oplotili. Dokonce jsme si pořídili právníka, ale než se problém vyřešil, tak si sousedé nechali udělat rozbor vody a nám přišlo oznámení, že je po roce čistá jako pro kojence,” vypráví Pavla Hlaváčová.

Sousedka Táňa Křapková přidává:

„Kolikrát jsem volala policii, když slečně Vegrichtové utekli psi. Policie mi řekla, že se s tím nedá nic dělat, takže děti jsem vozila na autobus, abych neměla strach, že se jim něco stane. Teď jsme rádi, že na Bítouchově máme klid, i když před pár dny psy nechala slečna doma, odjela na několik dní pryč a oni roztrhali několika sousedům králíky a slepice.”

Její slova potvrzují i další místní - Edita Fišarová a Marek Hlaváč, který zmasakrovaná zvířata viděl.

Bohužel nikdo událost na policii nenahlásil.

Jakým směrem se situace v obcích okolo Příkrého bude vyvíjet, bude Deník sledovat.