„Hej ty, nemáš voheň?" říká sotva desetiletý chlapec. „Nemám," odpoví mladý pár, který chlapce míjí „Tak se di bodnout, jak si mám teď zapálit brko?" okamžitě dodá hoch. Podobný rozhovor zažije snad každý, kdo se vydá do lokalit, kde převažují nepřizpůsobiví občané. V Novém Boru problém s těmito lidmi vyřešili tak, že do řad strážníků přibrali romské asistenty. I přes jejich osvědčení, v dalších městech o této možnosti neuvažují.„ Svoje strážníky si vybíráme, pokud to jde, z místních obyvatel. Takže jednotlivé problémové lokality dobře znají," míní starosta Chrastavy Michael Canov.

O tom, že by v Chrastavě začali společně fungovat se strážníky i romští asistenti, zatím nepadla řeč.

„Dosud to nikoho z vedení města ani zastupitele nenapadlo. Žádný takový podnět nepřišel ani od samotných občanů," dodal starosta.

Před nedávnem ovšem u chrastavských strážníkům sloužila Romka.

„Nějaký čas jsme tu měli mezi řadovými strážníky ženu Romku, proč odešla, už si nepamatuji," řekl Canov a pokračuje: „Problém s romskou menšinou tu ale moc nepozorujeme, i přesto, že je jich tu poměrně hodně," dodal.

Ne vždy tomu ale tak bylo. Chrastava se dlouhá léta potýkala s velkými problémy od lidí, kteří žili v „Kováku". Prakticky první dům, který vidí přijíždějící do Chrastavy, byl podle místních dům hrůzy.

„Od té doby, co se nám jej podařilo vystěhovat, tu problémy už tolik nejsou," podotkl starosta Chrastavy.

S Romy dokonce spolupracují. Někteří z nich pracují pod městem na veřejně prospěšných pracích.

„Po vystěhování problémových skupin tu zůstali takoví ti starousedlíci, kteří nepatří mezi ty, kteří by způsobovali nějaké konflikty," doplnil Michael Canov.

V Novém Boru si působení romských asistentů pochvalují.

„Musím říct, že od té doby, co tu strážníkům pomáhají, tak je tu větší klid," míní Jana Humplová důchodkyně z Nového Boru.

Vliv romských asistentů příznivě hodnotí i policejní statistiky, ze kterých vyplývá, že přispívají ke zklidnění situace ve městě.

V Novém Boru se situace mezi bílou majoritou a romskou menšinou vyhrotila na počátku srpna 2011, kdy skupina Romů brutálně napadla hosty jedné místní herny.

O tom, že by romští asistenti začali pomáhat například i v krajském městě, se také jako v Chrastavě zatím neuvažuje.

„Problémová místa samozřejmě máme vytipované, ale o této možnosti, že by nám pomáhali romští asistenti, zatím nepadla řeč," řekla mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.

Liberecké hlídky ale jednoho Roma mezi sebou mají.

„Hodně nám pomáhá jeden strážník Rom, ale není to, že by byl oficiálně nějak nasazen do těchto oblastí. Když má službu, tak ho k problémům se sociálně nepřizpůsobivými posíláme. Umí jejich řeč a navíc před nimi vzbuzuje respekt nejen svou postavou, ale i tím, že má uniformu a zároveň je „jeden z nich"," dodala Bušková.