Rány polenem

Případ se stal v únoru roku 2013 v Hořicích v Podkrkonoší. V podvečer do jednoho z místních kadeřnictví přišel těsně před zavírací hodinou mladík, který řekl 53leté ženě, že se chce nechat ostříhat a pak ji napadl. „Rozpůleným polenem ji šestkrát udeřil do hlavy," uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

„Byla to jedna rána za druhou… Pak jsem šla k zemi a probrala se až v nemocnici," vypověděla poškozená. Pachatel ji zanechal zkrvavenou a v bezvědomí, sebral jí doklady a peněženku s deseti tisíci korun a utekl. Oběť našel její syn, který se v kadeřnictví náhodou zastavil. V nemocnici strávila několik dní v umělém spánku a následky napadení trpí dodnes. U soudu řekla, že se jí výrazně zhoršil zrak a má psychické problémy.

Bral doma peníze

Nečesaný v té době žil v Hořicích u prarodičů a připravoval se na maturitu. U soudu přiznal, že do kadeřnictví vešel krátce před zavírací dobou, ale žena ho prý odmítla ostříhat, a tak šel pryč. Uvedl, že před ním odtud odešel malý hoch s matkou. Kadeřnice u soudu řekla, že by pachatele už nepoznala. Nevybavila si podrobnosti útoku a její popis násilníkova oblečení se neshodoval s tím, co měl toho dne obžalovaný údajně na sobě.

Nečesaný se policii několik dní po činu přihlásil s tím, že v kadeřnictví byl. Krátce na to byl zadržen a obviněn z pokusu o vraždu. Při vyšetřování případu vyšlo najevo, že Nečesaný bral rodičům peníze, jednou dokonce částku 500 eur, a když si začali peníze schovávat do trezoru, odnášel z domu elektroniku a prodával ji. Jeden z jeho kamarádů u výslechu na policii připustil, že obžalovaný zřejmě potřeboval peníze na drogy. Užíval prý marihuanu a pervitin.

Stížnost ministryně

Královéhradecký krajský soud Nečesanému původně uložil 16 let vězení. Podle předsedy senátu Jiřího Vacka vedl Nečesaného k činu zištný motiv. Odvolací Vrchní soud v Praze loni verdikt o tři roky zmírnil s tím, že údajný pachatel je mladý a že možnost nápravy je vysoká. Když vrchní soud vynesl pravomocný rozsudek s třináctiletým vězením, podal odsouzený dovolání k Nejvyššímu soudu.

V prosinci však mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig řekl, že soud už se případem zabývat nebude, protože Nečesaný vzal dovolání zpět. Pak se však do případu vložila ministryně spravedlnosti Helena Válková. „V souvislosti s tímto případem podala stížnost pro porušení zákona," řekla Deníku mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová. Válková žádala, aby NS zrušil pravomocný verdikt a případ vrátil zpět krajskému soudu. Podle ní soudy nevyhodnotily správně všechny důkazy a verdikt vynesly spíše na základě domněnek.

NS jí dal včera zapravdu. „Soudy si zcela účelně vybraly ze spisu to, co se jim hodilo a bylo v neprospěch obžalovaného, a naopak přehlédly to, co bylo v jeho prospěch," uvedl předseda senátu Jan Bláha.

Nečesaného přišla dnes přímo do soudní síně podpořit jeho rodina. Když soud vyřkl rozsudek o zrušení předchozích verdiktů, většina jeho blízkých se rozplakala. Když pak soudce uvedl, že bude propuštěn z vězení, část z nich vykřikla radostí. 

Info:

Dělal holiče ve věznici Mírov
Jednání s Lukášem Nečesaným pravidelně přihlížela jeho rodina, která na rozhodnutí soudu reagovala velmi emotivně. Otec obžalovaného Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice, několikrát zpochybnil práci královéhradecké policie i žalobců a dokonce svolal k případu tiskovou konferenci do Liberce. „Lukáš se jim hodil, aby mohli případ uzavřít," prohlásil.
* * *
Obhajoba nejdříve naznačovala, že by pachatelem mohl být syn napadené ženy, později zaznělo jméno Vítězslav Mádle, který by podle anonymního podání mohl mít na činu podíl.
* * *
Mladíka původně hájil bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, rodina ho však později vyměnila za jiného obhájce, který měl zprostředkovat posudky renomovaných soudních znalců. „Tyto posudky zásadně obracejí kormidlo ," prohlásil Luděk Nečesaný. Hradecký soud však mladíka odsoudil i podruhé.
* * *
„Za 2,5 roku jsem si jako nevinný člověk ve vězení prožil opravdu hodně," řekl včera soudu Nečesaný. Hovořil o bolesti a utrpení, které by nezvládl bez podpory rodiny. Trest si dosud odpykával ve věznici Mírov, kde dělá již rok holiče. Tam jej navštěvuje jeho přítelkyně. Nedávno ji požádal o ruku. Nyní připravují svatbu.