Bodovaní řidiči na severu Čech do konce května 2014 v registru vedou. V přepočtu na registrované řidiče nejvyšší podíl bodovaných řidičů je v Ústeckém kraji (10,86 %). Na druhém místě jsou divocí řidiči v Jihomoravském a Karlovarském kraji (9,48 %), ale o nic lepší nejsou řidiči v Libereckém kraji (9,47 %). V přepočtu na registrované řidiče nejnižší podíl bodovaných řidičů je naopak na Vysočině.

Kdo vede?

V přepočtu na registrované řidiče nejvyšší podíl bodovaných řidičů je na silnicích v Libereckém kraji v České Lípě (11,67 %) a v Novém Boru (11,41 %), v Ústeckém kraji v Teplicích (13,87 %) a v Ústí nad Labem (12,34 %).

Pokud jde o absolutní počet řidičů, kteří si vykoledovali bodové ohodnocení, v Libereckém kraji bylo nejvíce nebezpečných řidičů „vybodováno" v Liberci 607 případů. Naproti tomu v Ústeckém kraji 782 řidičů dostalo 12 bodů v Ústí nad Labem.

Např. v listopadu 2012 jsme uváděli, že nejvíce bodovaných řidičů v rámci Ústeckého kraje z celkového počtu evidovaných majitelů řidičských průkazů je v Teplicích (12,64 %), Ústí nad Labem je druhé (11,68 %), na třetím místě je Bílina (11,27 %),

Ke konci května 2014 si Ústí n. L. a Teplice jenom prohodily pořadí, Bílina byla tradičně na třetím místě letos 12,07 %.

Podle Ušáka Ústecko a Teplicko představují oblasti s největším automobilovým provozem. Proto zde řidiči nasbírají více bodů.

Nejvíce bodů v Ústeckém kraji nasbírali řidiči, kteří mají 2 body (přes 18 tisíc případů) a 3 body (přes 11 tisíc případů). Jde jenom o drobné přestupky. Opět nejvíce takto bodovaných řidičů evidují v Teplicích a v Ústí n. L.

Se dvěma body v celých severních Čechách jsou absolutními vítězi řidiči z Teplic (3680) a v Ústí n. L. (3574). V Liberci jsou až na třetím místě (2398 případů).

Z celkového počtu majitelů řidičských průkazů nejmenší poměr mezi držiteli řidičáků a hříšníky ministerstvo dopravy eviduje na Turnovsku v Libereckém kraji (7,94 %) a v Ústeckém kraji v oblasti Kadaně (8,22 %).

Stále to samé

Jako v předchozích letech i letos v rámci ČR platí, že největší počet bodovaných řidičů, kteří mají na svém kontě 12 bodů, je ve věku 25 až 26 let. Nejvíce žen s dvanácti body je ve věku 28 let, v roce 2012 bylo nejvíce žen ve věku 32 let.

„Obecně platí, že ženy jsou opatrnější, řídí auto uvážlivěji, projevují menší tendenci riskovat. Ženy se chovají jako ochranitelky rodu. Působí nehody především proto, že nemají dostatečnou sebedůvěru, nebo v důsledku malé zkušenosti za volantem," uvedl Jiří Ušák, vedoucí krajské dopravní policie, již v roce 2012. Totéž platí i dnes.

Podle ústeckého policejního psychologa Josefa Kováříka menší tendence riskovat se u žen projevuje také ve statistikách kriminality: Většinu trestné činnosti mají na svědomí muži.

Bodový systém je z pohledu Ušáka spravedlivý. Některým lidem nevadí zaplatit pokutu třeba v desítkách tisíc korun. To jsou pro bohaté řidiče drobné. Ale bodový systém svým bohatstvím neovlivní.