"Chceme znát důvody, proč jsme se zatím nedostali k výpovědi ani jednoho z celkem 25 vězňů, což neodpovídá procesním postupům a kdo k tomu dal pokyn," uvedl Nečesaný. „Pokud to byla státní zástupkyně, zvažujeme podání trestního oznámení," připustil. Podle něj je v procesu celá řada pochybení nejen v důkazní, ale i procesní rovině. Tisková konference se konala jen dva dny před pátečním ostře sledovaným procesem před Krajským soudem v Hradci Králové. Ten už Lukáše Nečesaného odsoudil a poslal do vězení na 16 let, vrchní odvolací soud pak verdikt o tři roky snížil. Nejvyšší soud oba odsuzující rozsudky pro nedostatek důkazů zrušil. Stížnost pro porušení zákona podala i tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Obhájci poukázali na poslední soudní líčení z letošního 24. března, kdy Krajský soud v Hradci Králové zamítl návrhy dalších důkazů a hlavní líčení odročil na 1. dubna, kdy mají zaznít závěrečné návrhy a padnout rozsudek.

„My jsme navrhli další konkrétní důkazy, které souvisí s objasněním základních skutečností a všechny byly v pátek odmítnuty jako nadbytečné. Důkazy jsou opatřovány jednostranně, a to pouze v neprospěch Lukáše Nečesaného. Soud uzavírá případ, aniž by prokazoval další důkazy," uvedl obhájce Nečesaného Oldřich Chudoba.

Zazněla také kritika způsobilosti klíčového svědka, kterému se měl Nečesaný ve vězení svěřit, že v roce 2013 kadeřnici skutečně napadl. „Ze zdravotní dokumentace, kterou nám poskytla sama rodina vězně, víme, že se dlouhodobě psychiatricky léčí, ačkoliv měl při výslechu podepsat, že tomu tak není. Užívá velmi silná antidepresiva. Podle rodiny trpěl v minulosti také epileptickými záchvaty, které se u něho prý už dlouho nedostavily, po dlouhé době se to mělo znovu stát v noci po jeho výslechu," uvedl otec Lukáše Nečesaného, který je sám lékař.

Obhájci Lukáše Nečesaného také kritizují, že státní zástupkyně předložila důkazy až nyní, po tři čtvrtě roce.

„V tomto případě je zřejmé, že soud převzal iniciativu státního zastupitelství a veškeré důkazy, které jsou, provádí tím způsobem, aby byla za každou cenu prokázána vina Lukáše Nečesaného," zopakoval obhájce Petr Dítě.

Obžalovaného se na tiskové konferenci zastal také aktivista John Bok ze Spolku Šalamoun. „Není možné, aby policie běhala po věznici a sháněla nějakého svědka," uvedl.

Podle senátora a předsedy ústavně-právního výboru a někdejšího státního zástupce Miroslava Antla je vedení případu vedeno standardně.

„Povinnost orgánů činných v trestních řízeních je shromažďovat veškeré dostupné důkazy. Státní zástupce má právo předkládat důkazy i dodatečně," uvedl v rozhovoru pro iDnes. Nestandardní je podle něj naopak svolání tiskové konference.

„Tisková konference svolaná rodinou pana Nečesaného se může zdát svým způsobem nestandardní, musím ovšem zdůraznit, že nestandardní vyšetřování, nestandardní postup při hlavních líčeních samozřejmě vyžaduje i určité nestandardní kroky. Rodina činí obhajobu svého syna zcela veřejnou a chce tuto obhajobu a tento soudní proces dostat i pod veřejnou kontrolu," uvedl obhájce Lukáše Nečesaného Oldřich Chudoba.

Napadená kadeřnice Nečesaného u soudu nově označila za útočníka, předtím si nebyla zcela jistá. Nečesaný tvrdí, že žena musela být napadena až po jeho odchodu. Před soudem vinu znovu odmítl. Konečný verdikt by měl padnout tento pátek.