Nález vyděsil

„Koupili jsme si dům a chtěli jej opravit. Zrovna probíhala jeho rekonstrukce, během které našel můj syn dva veliké náboje, pravděpodobně do protitankové střely," uvedl šestapadesátiletý  Milan Šír.

„Prostřednictvím tísňové linky 158 se obrátil na policisty muž, který v přístavku u svého domu našel podezřelou munici," informovala policejní mluvčí  Ivana Baláková.

Z důvodu zajištění bezpečnosti policejní hlídka neprodleně uzavřela nejbližší okolí domu a obehnala jej páskou. „S rodinou jsme byli po celou dobu v domě, nesměli jsme jej opustit," dodal Šír s tím, že se řídili pokyny policie.

Po osmé hodině dorazil pyrotechnik specializující se na nálezy munice. Kontrolou nalezených nábojnic zjistil, že jde o náhradní ruční protitankové granáty, tzv. RPG. Ty se využívají jen k výcviku střelby. Nebezpečí tak nikomu nehrozilo, evakuace nebyla nutná.

„Motory v zadní části nalezené munice sice byly ostré, hlavice však neobsahovaly trhavou náplň a zapalovače," informoval Deník policejní pyrotechnik Erik Borovička, který u pondělního nálezu osobně zasahoval.

Aby cvičný náboj splňoval váhový limit ostrého náboje, obsahují hlavice inertní náplň. „V tomto případě se jednalo o jemný beton s pískem či  cement. Využívá se však i síra," dodal Borovička. Taková munice se jen vystřelí, avšak nedojde k výbuchu.

Zajištění místa

CVIČNÁ MUNICE nalezená při rekonstrukci domu.

V případě jakéhokoliv nálezu podezřelé munice přivolaní policisté zajišťují místo nálezu do příjezdu pyrotechnika. Telefonicky jej informují a popisují mu, jak munice vypadá.

„Podle jejich laického popisu tak určíme, jaká vzdálenost od místa nálezu musí být zajištěna, rozhodujeme i o provedení evakuace okolních objektů," upřesnil Borovička s tím, že je velmi důležité, jak přesně přítomní policisté nález popíší.

Manipulace

Poté, co sloužící pyrotechnik dorazí k nalezené munici, zjišťuje, zda jde o cvičnou či ostrou verzi, v jakém je stavu a hlavně ověřuje, zda je či není převozu schopná. Pokud je schopná převozu, vozí je do Milovic, kde jsou kopky na uskladnění nalezené munice, případně se vozí rovnou do Ralska, kde probíhá její odpálení v trhací jámě.

Jde-li však o munici ve stavu, kdy není možný její převoz, posuzuje pyrotechnik, zda ji lze zneškodnit na místě nálezu, případně ji v rukách přenese tam, kde to lze bezpečně provést.

Zasahují často

K nálezům munice nejen na Liberecku dochází velmi často. Zejména v období jara a podzimu, kdy se v přírodě pohybuje nejvíce amatérských hledačů s detektory. „V této době jezdíme i ke třem případům denně," podotkl Borovička.

V České republice je pětadvacet policejních pyrotechniků specializujících se na muniční nálezy. Slouží v pěti základnách po pěti lidech. Liberecko například spadá pod Teplice.„Máme klasické dvanáctihodinové směny," informoval Borovička. V noci však slouží po jednom, drží tak pohotovost na telefonu.