Podle policie mají občané na Liberecku a Ústecku k dispozici téměř osmdesát tisíc zbraní.
K lovu a pro sport
„V Libereckém kraji máme v roce 2014 registrováno 10 901 držitelů zbrojních průkazů, z toho 9 970 mužů, 931 žen. Mají ve svém držení 27 914 zbraní.
Nejvíce je mezi občany držitelů zbrojních průkazů kategorie C, tedy k lovu 17 744, dále kategorie B ke sportovním účelům 13 143 kusů," uvedla mluvčí libereckého krajského policejního ředitelství Vlasta Suchánková.
Podle Šárky Poláčkové z ústeckého krajského policejního ředitelství ve větším Ústeckém kraji ke konci roku 2014 evidovala policie celkem 20 693 zbrojních průkazů a 49 077 kusů zbraní. Také v rámci Ústeckého kraje je policií nejvíce zbraní evidováno k lovu a ke sportovním účelům.
Mírný pokles
Obava, že roste počet obyvatel, kteří se vyzbrojují, se nepotvrdila. V Ústeckém kraji sice mezi lidmi je více zbraní, ale počet platných zbrojních průkazů je nižší než v minulých letech, uvádí statistika policie v Ústeckém kraji.
„V roce 2009 jsme evidovali 22 099 zbrojních průkazů a koncem loňského roku jenom 20 693. Došlo k poklesu držitelů zbrojního průkazu, ale někteří z nich si koupili druhou či třetí zbraň. Chtěli modernější zbraň nebo jiného typu a starší si ponechali. Proto při menším počtu majitelů zbraní vzrostl počet vlastněných zbraní," uvedla Poláčková. Držitelé zbraní jsou rozděleni do čtyř skupin: A zbraně ke sběratelským účelům, B ke sportovním účelům, C lovecké zbraně a D k výkonu zaměstnání a k osobní ochraně.
Psycholog Jiří Seidlic: Mezi lidmi je příliš mnoho zbraní
Vzhledem k tragédii v Uherském Brodě je nutné zvýšit roli lékaře a psychologa při povolování zbrojních průkazů, uvedl ústecký psycholog Jiří Seidlic (na snímku).
„Přinejmenším je možné vyžadovat odborné vyšetření duševního stavu od psychologa. Zatím je situace taková, že držení zbrojního průkazu posuzuje jenom registrující lékař, který většinou odborné psychologické vyšetření nevyžaduje," kritizuje Seidlic současný stav.
Podle jeho názoru je mezi lidmi příliš mnoho zbraní. Dodal: „Četnost agresivních útoků stoupá. Proto je naléhavě nutné, aby sousedé i úřady při zjištění, že je držitel zbraně psychicky tzv. na dně, na to upozornili přinejmenším ošetřujícího lékaře."
Politolog Zdeněk Zbořil zůstává mírným optimistou
Praha Politolog Zdeněk Zbořil (na snímku) považuje tragédii v Uherském Brodě o izolovaný akt násilí.
„Může k tomu dojít ve kterémkoliv státě, naprosto kdekoliv. Jde o selhání jedince. Nelze jeho krutý čin spojovat se společenskými tendencemi. U psychicky narušených lidí lze ve větší míře očekávat nápodobu známého dění. Střelba do skupiny osob byla velmi prezentovaná nedávno např. ve vztahu k útokům ve Francii," uvedl Zbořil.
Politolog zdůraznil: „Pokud jde o sever Čech, riziko vyšší míry násilí zde nevidím. Na severu Čech dochází i ke stagnaci extremismu. Myslím, že závažným rizikem není ani zvyšující se počet zbraní mezi lidmi, ale individuální výbuchy agresivity."