Dva muži ve věku 43 a 50 let a 40letá žena si nedovoleně vydělávali na sjednávání úvěrových smluv, které poté nespláceli. K vyřizování potřebných formalit u finančních ústavů si našli prostředníka, který šel o úvěr žádat. Jednalo se většinou o obyvatele z frýdlantského výběžku, kteří neměli práci, nebo byli sociálně slabí. „Těm opatřili potvrzení o zaměstnání a výši příjmu, s kterým se dostavili na pobočku a získali tak peníze v hotovosti,“ uvedla k případu mluvčí liberecké krajské policie Vlasta Suchánková.

Za úvěr dostali tisíc korun odměny

Peníze poté odevzdali gangu a například za osmdesátitisícový úvěr dostali odměnu tisíc korun. „Kriminalisté se vyšetřováním praktik organizované skupiny zabývali od března loňského roku a v minulém týdnu se jim podařilo trojici zadržet,“ podotkla mluvčí. Současně mají zadokumentováno dvaadvacet podvodů s úvěry, při kterých si přišli na 1,1 milionu korun. „Částka ale mohla být mnohem vyšší - přes tři miliony korun. Některé z úvěrů byly totiž zamítnuty,“ dodala Vlasta Suchánková.

Některé nutil šéf gangu násilím

Padesátiletý šéf skupiny již z rozhodnutí soudu sedí ve vazbě. Kromě trestného činu podvodu byl obviněn ještě z loupeže, vydírání a krádeže. „Některé z prostředníků nutil k uzavření úvěrů i pod pohrůžkou násilí nebo jej dokonce skutečně použil,“ vysvětlila Suchánková.

Druhý obviněný muž je jednatelem jisté firmy a vystavoval falešná potvrzení o zaměstnání a výši příjmu. Žena zase vyhledávala na Frýdlantsku lidi, kteří budou ochotni úvěr u banky zažádat. Oba dva jsou vyšetřováni na svobodě.

Do vězení mohou jít až na osm let

V případě uznání viny může trojice skončit ve vězení až na osm let. „Za posledních několik let je to bezesporu nejrozsáhlejší případ, navíc spáchán organizovanou skupinou, který se kriminalistům z oddělení hospodářské kriminality podařilo odhalit a zadokumentovat,“ dodala mluvčí. A velké problémy nyní čekají i prostředníky, kteří šli o úvěr do banky žádat. „Dopustili se vědomě nezákonného jednání a banka nyní po nich peníze bude nejspíš vymáhat,“ řekl tiskový mluvčí okresního státního zastupitelství Petr Hořín.