„Ne vždy se podaří všechny případy objasnit. Koncem října ale byli policisté při kontrolách chatových oblastí velmi úspěšní. Přímo v chalupě na Českodubsku, v obci Javorník, zadržela policejní hlídka 37letého muže, který se krátce předtím do chalupy vloupal. Díky policistům nestačil nic odcizit, způsobil pouze škodu za tisíc pět set korun na zařízení, které poškodil při vloupání,“ uvedla tisková mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Ve vykrádání chat nebyl nováčkem

Ukázalo se, že zadržený muž je bezdomovec. Díky tomu, že na něj policisté v chalupě narazili, podařilo se jim objasnit celou sérii případů vloupání do rekreačních objektů.

„Zjistili, že od července do konce října se měl muž vloupat do dvaceti chat a chalup, zejména na Českodubsku, ve Vratislavicích a v libereckém Vesci do zahradních chatek. Do některých se vrátil i dvakrát. Policisté již nyní ale dokumentují další desítku případů, které by měl mít 37letý pachatel na svědomí,“ upřesnila Vlasta Suchánková.

Na své výpravy jezdil muž s kletrem na zádech a přemisťoval se městskou hromadnou dopravou nebo pěšky. V chatách bral většinou takové předměty, které se mu vešly do jeho zavazadla na zádech. Tedy hlavně drobnější zahradní techniku, elektrické nářadí, mobilní telefony a jídlo. Vše pak rozprodal po různých restauracích a hernách, a to většinou ještě týž den, kdy chalupu vykradl.

Z chalup vzal věci za téměř tři sta tisíc korun, jejich prodejem ale utržil jen zhruba třicet tisíc korun. Muž měl velmi specificky zpracovaný plán, kdy a jak se má do chalup vloupat. Chodíval většinou po víkendu, nejčastěji v pondělí, v dopoledních hodinách. Věděl, že chalupy budou většinou po víkendu opuštěné. „A navíc se v chalupách choval velmi ohleduplně i ve vztahu k jejich majitelům. V chatách totiž nezpřehazoval věci, ba naopak. Nedělal žádný nepořádek, takže mnohdy ani poškození hned nepoznali, že měli v chalupě neznámého návštěvníka,“ zdůraznila tisková mluvčí.

Zadržený muž už čelí obvinění z přečinu krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Vzhledem k tomu, že byl předpoklad, že ve své trestné činnosti bude pokračovat, a navíc v minulosti byl za majetkovou trestnou činnost odsouzen, podal policejní komisař návrh na uvalení vazby. Vazební důvody soud akceptoval. Za své skutky může být, v případě uznání viny, odsouzen až k pěti letům odnětí svobody.

Letošní vloupačky

- během ledna až října letošního roku bylo v Libereckém kraji nahlášeno 322 případů vloupání do rekreačních objektů
- nejvíce případů bylo na Jablonecku, rovných 106, dále pak v České Lípě (84) a v Liberci (82)
- naopak nejméně vloupání se stalo na Semilsku, a to 60.
- průměrná objasněnost případů byla kolem třiceti procent