Hlídka celníků slavila úspěch 5. srpna v Desné na Jablonecku. V Krkonošské ulici provedli zaměstnanci Celní správy kolem třinácté hodiny namátkovou kontrolu automobilu Volkswagen Passat. V něm cestovali dva muži.

Při důkladném ohledání vozidla a osobních věcí posádky se však celníci nestačili divit. V batohu jednoho z kontrolovaných mužů objevili obrovské množství léků. Z tohoto důvodu dvojici zadrželi a předali kriminalistům z Jablonce nad Nisou. Muži tak skončili v policejní cele. Policie rozjela vyšetřování.

Ve vozidle bylo nalezeno celkem 4 198 kusů tablet léku Cirrus. Tento lék v uvedeném množství obsahuje 503,76 gramů látky, kterou drogově závislí lidé využívají k nedovolené výrobě metamfetaminu neboli pervitinu. Mimo léků a plastových sáčků byly ve vozidle nalezeny i mobilní telefony a digitální váha.

Rozdělené role

Každý z mužů měl svou funkci. „Kriminalisté vyšetřováním zjistili, že mladší z obviněných dovezl neoprávněně a bez povolení uvedené množství léků z Polské republiky do České republiky přes hraniční přechod v Harrachově," sdělila mluvčí policie Dagmar Sochorová. Starší kumpán však na mladšího kolegu čekal ve vozidle Volkswagen Passat na území naší republiky, kde si je následně vytipovala hlídka celníků.

Počty případů pašování rostou

Pachatelé trestné činnosti spoléhají na fakt, že kontroly na hranicích byly zrušeny. Myslí si a naivně tak věří, že bez problémů nejen s pašovanými léky do republiky proniknou. „Kontrolní činnost však na hranicích stále probíhá," varuje mluvčí libereckých celníků Martin Stočes. Hlídky celníků pohyb na přechodech i nadále monitorují.

Tipují vozidla

„Vybíráme vozidla, která spadají do našeho vzorce. Celníci si vytipovávají ta podezřelá a následně je kontrolují," dodává Stočes.

Počet případů, se kterými se celníci setkávají, však v Libereckém kraji roste. Zejména na hraničním přechodu v Harrachově, kde k nim dochází velmi často. Dle Stočese je to nejblíž, pachatelům nic nebrání si tam zaběhnout. I přes fakt, že kontroly jsou nárazové, úspěšnost celníků je poměrně vysoká. Ve spolupráci s Polskem a Německem se však hledají způsoby vzájemné spolupráce, jak problematiku řešit.

Zadrželi ženu

Podobný případ se stal na Liberecku o dva dny dříve. Celníci zadrželi dvaadvacetiletou slečnu v Oldřichově na Hranicích. Ta do Česka přenesla z Polska přes pěší hraniční přechod na devět set tablet léku Sudafed obsahující látku pseudoefedrin. V Polsku je sice lék volně dostupný, u nás se však využívá k výrobě drog. Mladá žena je tak podezřelá z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, hrozí jí až pět let za mřížemi.