Mobilní služebna od poloviny července brázdí ulice centra krajského města. Zaměřuje se na rizikové oblasti, které každý Liberečan jistě zná. V ulici Fügnerova nebo před obchodním domem Forum je mnoho z nich za přítomnost strážníků rádo.

Ale objevují se i hlasy, že mobilní služebna je zbytečnost. „Vždyť jen stojí opřeni o dodávku. Ani nechci vědět, kolik to stojí,“ rozčiluje se Jaroslav Pátek z Liberce. Městská policie mu vadí celkově. „Zrušil bych to. Je to úplná zbytečnost. Místo nich by měla být státní policie,“ pokračuje.
Zástupce ředitele městské policie Miroslav Chmela na podobné výtky reaguje. „Riziková místa, jako je dolní centrum, si mobilní služebnu zaslouží a jsme s ní spokojeni. Máme i dobré ohlasy,“ uvedl.

Podle něj je v centru bezpečněji. „Když nás tam vidí, tak si nikdo tolik nedovolí. Funguje to i preventivně,“ doplňuje.
S tím souhlasí i Karolína Pavelková z Liberce. „Čekám na Fügnerce dvakrát denně a co se tu děje, je otřes. Pokud tu policisté jsou, mám větší pocit bezpečí,“ popsala své pocity. A právě proto služebna v těchto místech je. „Když tam jsme, stahují se pryč. A lidé se na nás mohou obrátit s problémy,“ vysvětlil Chmela.

Nepříjemné případy

Strážníci v mobilní služebně už zažili nepříjemné případy. Pár dní po startu provozu je napadala na terminálu MHD opilá žena. „Když spatřila strážníky s vozem, křičela na ně a snažila se je fyzicky napadnout. Chtěla také ničit vybavení auta. Strážníci na ženu museli použít pouta,“ řekla mluvčí strážníků Daniela Bušková.

Strážníci také odpovídají na řadu dotazů mimolibereckých občanů, řeší a provádí předvedení na Policii České republiky u těch osob, které nemohou doložit svoji totožnost. V jednom případě také nálezce přinesl klíče od vozidla, které ztratili neopatrní turisté ze Semil. Ti svou ztrátu hlásili právě služebně.