„Vycházeli jsme ze znaleckého posudku. Nepodmíněný trest v sazbě pět až dvanáct let, byť v jeho spodní výši, by byl pro obžalovaného z důvodů nedostatků ve výchově a jeho vývoji nepřiměřeně přísný a pobyt ve věznici by nepřinesl lepší výsledky než podmínka s ambulantním sexuologickým léčením," vysvětlil rozhodnutí soudu soudce Petr Neumann.

Délku zkušební doby určil senát na základě přihlédnutí k faktu, že otřesný čin se odehrál již v roce 2010 a odsouzený od té doby nevykazoval známky toho, že by čin někdy zopakoval a ani jiným způsobem od inkriminované doby neporušil zákon.

Otřesný čin

Obžaloba Štafla původně vinila ze zneužití hned dvou osmiletých chlapců, kteří se svými rodinami obývali činžovní dům. Druhý z chlapců, bratranec poškozeného, od počátku do konce ohavný čin popíral. Soud tak v rámci vyšetřování a mnoha výslechů tento skutek neprokázal. Štafl tak byl nakonec odsouzen za zneužití nezletilé osoby v jednom případě.

„Nevěděl jsem, že se s dětmi souložit nesmí," zaznělo v říjnu v soudní síni při čtení výpovědi Petra Štafla z přípravného řízení.

„Ve večerních hodinách přenesl spícího chlapce do svého dětského pokoje, položil ho na postel, vysvlékl a opakovaně zneužil, přičemž svého jednání zanechal až tehdy, kdy se poškozený chlapec vzbudil a začal brečet s tím, že to řekne tátovi," popsal Neumann tři roky starý incident. Petr Štafl nezletilému chlapci navíc pohrozil, že jestli to někomu řekne, tak ho zmlátí.

V tomto případě tak soud přihlédl k tomu, že poškozený mladík čin několikrát potvrdil a samotný Štafl se k němu v minulosti při výslechu na policii přiznal. U soudu ale mluvil jinak. „Nestalo se to, nic jsem neudělal," řekl při hlavním líčení, které proběhlo v říjnu letošního roku. Policistům se při výslechu v roce 2011 ale přiznal. „Bál jsem se policajtů, že by mě zmlátili," hájil se Štafl během říjnového líčení.

Výslech svědků

Celý soudní proces byl ve znamení výslechů několika svědků a rodičů obou chlapců.

V říjnu v soudní síni stanul i Zdeněk Sládek, muž, který s rodinou Štaflových bydlel v jednom bytě. Tomu se poškozený chlapec později s hrůzným prožitkem svěřil. Sládek si výpověď chlapce natočil na digitální fotoaparát, který využil i později, když se na incident ptal Petra Štafla. Ten se mu k činu přiznal. Sládek následně kontaktoval matku poškozeného. Ta se tím údajně nezabývala, a tak o zneužití chlapce informoval jeho otce, který to nahlásil na sociálku a ta informovala policii. Sládek v říjnu během své výpovědi uvedl, že se mu chlapec svěřil proto, aby se o činu nedozvěděli jeho rodiče.

Matka chlapce, jehož zneužití se nepodařilo prokázat, včera u soudu odmítla vypovídat. V přípravném řízení ale potvrdila, že Štafla zná odmalička, jelikož několik let se svou rodinou žila ve stejném domě .

O povaze Petra Štafla se včera v soudní síni rozhovořil znalec Jiří Raboch. Ten uvedl, že jde o lehce mentálně retardovaného člověka s IQ 66, který má zachovány rozpoznávací schopnosti, kdežto ty ovládací jsou v jeho případě snížené.

„Jde o nevyzrálou osobu, která se bude ještě vyvíjet i v té sexuální oblasti," uvedl Raboch a doporučil proto ambulantní sexuologické léčení.

O případu jsme již psali zde!