Celý případ se seběhl tak, že se oba muži setkali v jednom z barů v České Lípě. Popíjeli a postupně prošli několik dalších podniků. Nakonec se nepohodli a muž měl Hamburga urazit. Mladík pak za mužem vyrazil s tím, že si s ním vyřídí účty. Nad ránem 3. října jej pak těžce zranil. Prý neúmyslně.
„Strčil jsem do něj, protože se mě snažil uchopit. Bál jsem se ho,“ narážel u soudu na to, že čtyřicetiletý muž byl mnohem větší a silnější. „Nejsem žádný násilník, nikdy jsem s tím neměl problémy,“ hájil se obžalovaný v pečlivě sepsané obhajobě.
Místo toho, aby zraněnému pomohl, okradl jej a zmizel. Muže pak přibližně za půl hodiny našel kolemjdoucí student. „Ležel tam, pokoušel se vstát. Zavolal jsem mu sanitku,“ vypověděl. Podle něj nikdo nepomohl. „Několik lidí ho překročilo a šlo dál. Potkal jsem i dvojici doktorů z ambulance, která tvrdila, že je opilý a že nemají čas, protože jdou pozdě do práce,“ poukázal na lhostejnost lidí svědek.
Hamburgovi nejprve hrozil vyšší trest za loupežné přepadení a ublížení na zdraví, soud nakonec případ překvalifikoval na krádež a ublížení na zdraví. Zde je hranice od dvou do osmi let, obžalovaný Hamburg nakonec vyvázl s trestem v dolní polovině sazby, nepodařilo se totiž prokázat, že by chtěl muži ublížit a okrást jej.
A právě přísnější sazbu pro něj požadovala i státní zástupkyně. „Nepolehčuje mu žádná okolnost. Měnil výpovědi a nakonec neváhal obvinit policisty z nátlaku. Navíc byl v minulosti trestán a nepoučil se,“ řekla v závěrečné řeči. Zjevně nervózní Hamburg vyvázl s poměrně příznivým trestem, přesto si obhájkyně i státní zástupkyně ponechaly osmidenní lhůtu pro odvolání. Rozsudek tak ještě nenabyl právní moci.